DOLAR 18,8334
EURO 20,2256
ALTIN 1.137,69
BIST 4.186,01
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Artvin 4°C
Az Bulutlu
Artvin
4°C
Az Bulutlu
Cum 4°C
Cts 5°C
Paz 4°C
Pts 6°C

TBB MESLEK KURALLARI’NDA DEĞİŞİKLİK YAPTI

TBB MESLEK KURALLARI’NDA DEĞİŞİKLİK YAPTI
REKLAM ALANI
29.12.2022
79
A+
A-

Ayla Varan, Meslek Kuralları’nda yapılan değişiklikleri kamuoyuyla paylaştı

Türkiye Barolar Birliği’nin 37. Olağan Genel Kurulu’nda TBB Meslek Kuralları’nın bazı maddelerinde değişikliğe gidildi.

ARA REKLAM ALANI

Artvin Barosu Başkanı Avukat Ayla Varan açıklamasında “Genel Kurul, Danıştay tarafından iptal edilen 23. ve 27/2 maddelerinin kaldırılmasına karar verirken ‘bir başka baro bölgesinde davaya giden avukatın o yer Baro Başkanı’na nezaket ziyaretinde bulunması’na ilişkin 28. maddenin kaldırılmasından vazgeçti.

Uygulaması olmayan, avukat ile müvekkil arasındaki ilişkinin Kişisel Verilerin Korunması Kanunu’na aykırı olabilecek ve mahkemeye erişim hakkının kullanılması için bir sınırlama getirecek nitelikteki ‘Ücret davası açacak avukatın Baro’ya önceden bilgi vermesi’ yükümlülüğünü düzenleyen 47. maddenin ise kaldırılmasına karar verdi.

Avukatlık Kanunu çerçevesinde yürütülen bağlı çalışmaya ilişkin olarak son yıllarda özellikle büyük şehirlerde, bağlı çalışan avukat sayısının büyük bir ağırlık kazanması nedeniyle ortaya çıkan düzenleme ihtiyacı Genel Kurul tarafından yeni bir madde ihdasıyla karşılanmıştır.

Meslek Kuralları’na getirilen 33/A maddesi ile meslektaşlar arasında farklı uygulama sorunları karşılanmaya çalışılmıştır:

“Bağlı çalışılan avukat ile bağlı çalışan avukat arasında mesleki anlamda eşitlik ilkesi geçerlidir. Bu ilişki, unvanın ve işin gerektirdiği saygı ve güvene uygun biçimde düzenlenir.

Bağlı çalışılan avukat, bağlı çalışan avukata yönelik davranışlarında meslek kurallarını ve avukatın bağımsızlığını gözetir; mesleki gelişimi için gerekli imkânları tanır. Bağlı çalışılan avukat, bağlı çalışan avukatın iş tanımını ve ücretini; meslektaşlık bilincine, mesleğin itibarına ve işin niteliğine göre belirler.”

Stajyer avukatın çalışma şekli ve süresi staj eğitimini aksatmayacak şekilde düzenlenecek

Meslek Kuralları’nın 33. maddesine getirilen düzenleme ile avukatlık mesleğinin niteliğinin yükselmesinde büyük önem taşıyan staj eğitiminin güçlendirilmesi hedeflenmiştir.

Bu çerçevede avukat adayları tarafından en çok dile getirilen yakınmalardan biri olan, staj eğitim programlarına katılmaya engel nitelikteki ofis görevlendirmelerinin yapılmasının önüne geçilmek üzere madde metnine bir cümle eklenmiştir:

“Yanına stajyer almayı kabul eden avukat, stajyerlerin iyi yetişmesi için gerekli dikkati ve ilgiyi gösterir ve olanaklarını hazırlar. Stajyer avukatın çalışma şeklini ve süresini zorunlu staj eğitimi programına göre belirler.”

Kanuna ve mahkeme kararlarına göre yapılan diğer değişiklikler

Meslek Kuralları’nın 20. maddesi, “Avukatlara, staj dönemi de dahil olmak üzere, baro ve Birliğin iş ve işlemleri ile mesleğin icrası kapsamında kılık ve kıyafetle ilgili herhangi bir zorunluluk getirilemez” şeklindeki Avukatlık Kanunu’nun 49. maddesine uygun şekilde sadeleştirildi.

Meslek Kuralları’nın 22. maddesine ilişkin kabul edilen değişiklik ile madde “Avukat savunma için gerekli olmadıkça davanın uzaması sonucuna varacak isteklerden kaçınır” olarak düzenlenmiştir.

Her belgeden iki nüsha hazırlama zorunluluğundan kaynaklanan düzenleme, UYAP uygulaması dikkate alınarak günümüz koşullarına uyarlanmış, Meslek Kuralı’nın 32. maddesi “Avukat, duruşma esnasında mahkemeye ibraz ettiği ve elektronik ortamda erişim imkânı bulunmayan dilekçe ve belgelerin birer örneğini bu konuda ayrıca bir talebe gerek olmaksızın karşı taraf vekili meslektaşına verir” şeklinde değiştirilmiştir.

Meslek Kuralları’nın; TBB ve baro organlarında görevlerinin bir kişide birleşemeyeceğine ilişkin 48. maddesine, denetleme kurulu üyelikleri de dahil edilmiştir” ifadelerine yer verdi.

Ayşe Yılmaz

REKLAM ALANI
YORUMLAR

13 + 15 =

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.