DOLAR 18,8197
EURO 20,3115
ALTIN 1.128,47
BIST 4.997,63
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Artvin 7°C
Az Bulutlu
Artvin
7°C
Az Bulutlu
Paz 8°C
Pts 3°C
Sal 4°C
Çar 3°C

RAMAZAN AYINDA YARDIMLAŞMA VE PAYLAŞMA

RAMAZAN AYINDA YARDIMLAŞMA VE PAYLAŞMA
REKLAM ALANI
15.04.2022
216
A+
A-

Borçka İlçe Müftüsü Aslan Gülay İçerisinde bulunduğumuz ramazan ayı hakkında bilgi verdi. Gülay, Ramazan ayı dolayısıyla yardımlaşma ve paylaşma eğiliminedair açıklamalarda bulundu.
Müftü Gülay,”İçerisinde bulunduğumuz mübarek ramazan ayında zekât, fitre, sadaka, bağışgibi ibadetlerle toplumun genelinde bir yardımlaşma ve paylaşma eğiliminin olduğu aşikardır.” dedi.
İnsan sosyal bir varlık olması hasebiyle toplu halde yaşar. Toplu halde yaşayan insanlar da birbirine ihtiyaç duyar. Zira her insan aynı özelliklere; kabiliyete, servete, güç ve kuvvete vs. sahip değildir. Bu nedenle insanoğlu birbirine ihtiyaç duyar ve birbirinden yardım talep eder. İslam dini, insanın doğasında bulunan bu yardımlaşma ihtiyacının iyilik ve takva üzere olmasını istemiş, günah ve düşmanlık üzere yapılan yardımlaşmayı ise yasaklamıştır. Zira “yardımlaşma” bir iyilik hareketidir. Bir iyilik hareketinin ise sonucu zararlı, kin, nefret ve düşmanlık olan bir işte olması düşünülemez. Nitekim haksız işlerde yardımlaşanlar gerçekte birbirlerine iyilik değil kötülük etmişlerdir. Konu ile ilgili ayette Allah Teâlâ şöyle buyurmuştur:“…İyilik ve (Allah’ın yasaklarından) sakınma üzerinde yardımlaşın, günah ve düşmanlık üzerine yardımlaşmayın…” (Maide,5/2)
Yardımlaşma sadece maddi değil manevi de olabilir. Nitekim Hz. Peygamber (sas):
“Kardeşine ister zalim olsun ister mazlum olsun yardım et” buyurdu.
Sahâbîler:

 • YâRasûlallah! Şu mazlum olan kişiye yardım edebiliriz. Fakat o zalime nasıl yardım ederiz? diye sordular.
  Rasûlullah(sas):
 • “Zalimin iki elinin üstünü tutarsın (yani onu zulümden men edersin)” buyurdu. (Buhari, Mezâlim, 4)
  Hadisi şeriftezalimi zulmünden alıkoymanın da bir yardımlaşma olduğuna işaret edilmiştir ki bu da ayette ifade edilen “iyilik ve takva hususunda yardımlaşma”nın bir diğer boyutudur.
  Yardımlaşma denince akla gelen bir diğer husus da paylaşmaktır. Paylaşmak, sahip olunan şeyin bölüşülmesi, üleşilmesi demektir. Dini literatürde paylaşma manasında “infak” kelimesini zikredebiliriz. İnfak, “Allah’ın hoşnutluğunu elde etme amacıyla kişinin kendi servetinden harcama yapması, muhtaçlara aynî ve nakdî yardımda bulunması” demektir. İnfak manasını içeren bir diğer kelime olan cömertlik ise, “eldeki imkânları meşru ölçüler içinde, gönüllü olarak ve karşılık beklemeden başkalarının yararına sunma eğilimi” demektir.
  İslam’da mevcut olan zekât, fıtır sadakası, kurban, keffaret, vakıf, karz vb. ibadetler yardımlaşmanın ve paylaşmanın toplumda kurumsallaşmasını sağlamaktadır.Bu sayede toplumda bir kaynaşma, kardeşlik, huzur ve güven iklimi oluşması sağlanmaktadır.
  İçerisinde bulunduğumuz mübarek ramazan ayında zekât, fitre, sadaka, bağış… gibi ibadetlerle toplumun genelinde bir yardımlaşma ve paylaşma eğiliminin olduğu aşikardır. Bu ayda diğer aylara nazaran düşen suç oranları ise bizlere yardımlaşma ve paylaşmanın, insanların ihtiyaçlarını gidermenin toplumda istenilen huzur ve güveni sağlama açısından ne kadar önemli olduğunu bir kere daha göstermektedir.
  Burada şunu ifade etmek gerekir ki yardımlaşmanın esas amacı, insanlara iyilik etmek, insanlardan bir karşılık beklememek ve Allah rızasını gözetmek olmalıdır. Aksi taktirde yapılan iş bir yardımlaşma/paylaşma değil bir ticaret olacaktır.
  Uğur Aykan
ARA REKLAM ALANI
REKLAM ALANI
YORUMLAR

10 + two =

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.