erhan

Artvin’de altın çok

İsmet BAŞAR

İsmet BAŞAR

E-Posta : ismet@artvinpost.com

 Artvin’de altın çok

Artvin merkezde çıkarılması planlanan altın madeninin rezerv olarak oldukça fazla olduğunu, Bergama’da ki Koza firmasının çıkarmakta olduğu altın rezervinden daha fazla olduğunu duyunca kulaklarıma inanamadım. Önceki gece katılmış olduğum bir resepsiyonda onur konuğu ve ev sahibi konumdaki kişilerin konuşmaları tüylerimi ürpertti.  O kadar kararlı ve kesin tavırlı olan maden firmasının burada ki çalışmasına halk engel olmaya çalışıyormuş, zamanla bu durumun geçeceğini ve çalışmaların hızla devam edeceğini duydum. Şimdilik sadece tünel açılmış olduğunu söyleyen maden firmasının üst düzey yöneticisi firmanın ve hükümetin maden konusundaki ortak kararlılığını yansıtır durumdaydı.

Eyvah Artvin’ime, eyvah Artvinlime. Biz bu kadar mücadele ederken maden konusunda esas olan sürekli saklanmış veya ötelenmiş.  Birkaç kare fotoğraf aldığım masada konuşulanlar kameralar tarafından kaydedilmiş olsaydı, tam yeriydi.  Anlatılanları dinlerken içim cız etmedi değil, fazla da sürmedi zaten konuşmalar en fazla 1-2 cümle ile durum özetlendi onur konuğumuza. Bende o duyduklarımdan uğradığım şokla hemen çıktım dışarıya. Kendi kendime eyvah demesini de esirgemedim.

Ne yapmak mı gerekiyor? Burada insanların dürüst olması lazım. İnsanlardan kasıt yöneticiler ve siyasi erkan. Çıkıp açık açığa beyan etmeleri gerekiyor. Burada yapılacak olan çalışmaları kamuoyuyla paylaşarak ortak çözüm aramak lazım. Eğer bahse konu olduğu kadar bir altın rezervi söz konusuysa, devletimiz dolayısıyla hükümet bunu çıkarmakta kararlıysa, Artvinlime bunu açık açık söylemek zorundalar. Yok öyle şirin gözükme çabalarıyla bu işler olmaz. Sözüm ona kişisel lobilerle madene (Altın)’a karşı söylemler yapacaksınız. Arkadan gerçekleri halktan saklayacaksınız. Bu ciddi bir iddia, ciddi bir söylem. Ben onu bunu bilmem ben duyduklarımı kaleme almak zorundayım. Benim Artvin için hala bir Umut’um var.  Bu da ya o maden olduğu yerde kalacak, ya da Artvin’ime yeni bir yer bulunacak.

Artık sadece madene karşı olmak yerine, hükümetin ve madencilerin Artvin için çözümlerini dinlemek ve hatta o çözümlerine yön vermek gerekiyor. Burada maden yanlısı olmaktan bahsetmiyorum. Artvin yanlısı olmanın tek ve son çözümü bu gibi geliyor bana. Çıksınlar eteklerinde ki taşları dürüstçe ve mertçe ortaya döksünler. Bu hususta AK parti il teşkilat başkanı sayın Erkan Balta ve Ak parti Artvin Milletvekili sayın Dr. İsrafil Kışla tüp çıplaklığıyla Maden gerçeğini 170 bin Artvin’de yaşayan ve 1,5 Milyon Artvin dışında yaşayan Artvinlilere anlatsınlar.

Aslında Artvin’de altın madeni dışında altın değerlerimiz oldukça fazla, ancak o altınlarımızın maddi olarak birilerine yer altındaki altın kadar kazanım olmadığından olsa gerek gerçek altınlarımızın çokluğu heba edilecek konuma geliyor. UMG olarak biz Artvin koşullarında ki madenciliğe dün de hayır dedik, bu günde hayır diyoruz ve yarında hayır diyeceğiz. Benim Artvin için hala bir Umut’um var ve var olmaya da devam edecek.

Yarınlarınız UMUT olsun.


İzlenme: 6624
htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR

YAZARLAR

ARTVİN - HAVA DURUMU

ARTVIN