erhan

BAYRAKTUTAN; “MUHARREM İNCE CUMHURBAŞKANI OLACAK.”

22 Haziran 2018 Cuma 15:25
-bayraktutan-muharrem-ince-cumhurbaskani-olacak

Bayraktutan 24 Haziran öncesi basın mensuplarıyla bir araya geldi. 24 Haziran seçimlerine kısa bir süre kala Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Artvin Milletvekili ve aynı zamanda 27. Dönem Milletvekili adayı Uğur Bayraktutan, basın mensuplarıyla kahvaltıda bir araya geldi.

 Yoğun bir seçim çalışması içinde olduğunu ifa eden Bayraktutan, halkın iktidar için değişim talebi içinde olduğunu söyledi. Bayraktutan Artvin’den birinci parti çıkacaklarını ifade ederek Muhareem İnce’yi de Cumhurbaşkanı yapacaklarını ifade etti.

Sultanın Mutfağında düzenlenen basın toplantısına, CHP Artvin Milletvekili Uğur Bayraktutan’ın yanı sıra, İl Başkanı Ahmet Biber, Merkez İlçe Başkanı Cüneyt Öztürk, Kadın Kolları Başkanı Gülşen Kurul,Gençlik Kolları Başkanı Anıl Öztürk ve partililer katıldı. 

 

Kahvaltının ardından basın mensuplarına değerlendirmede bulunan Bayraktutan şunları söyledi; Bu gün 28’inci gün. İlçelerin ardından uzun zaman sonra ilk kez Artvin’de sizlerle buluşma fırsatı buldum. Öncelikle eski bir basın mensubu arkadaşımız dün gece kaybettik. Necdet arkadaşımıza Allah’tan rahmet diliyorum.  Aydemir bir dönem fotoğrafçılık ve gazetecilik mesleğinde de bulundu.  Sizlerin ve ailesinin başı sağ olsun diyorum.

KARADENİZ’İN EN ÇOK SORU ÖNERGESİ VEREN VEKİLİ BAYRAKTUTAN 

Parlamento’da bazı rakamları sizlerle paylaşmak istiyorum. 447 yazılı soru, 71 meclis araştırma önergesi, 20 kanun teklifi ve 118 meclis konuşması yaptım. Bu rakam şu demek; parlamento’da Karadeniz’de birinci sıradayım.Türkiye’deki parlamento ’da 550 milletvekili içinde 7’ıncı sıradayım.   

17 BİN 202 KEZ BASINDA YER ALDI

Ayrıca basında da özellikle Artvin’i konuşma anlamında, yazılı basında 4 bin 4, görsel basında 759, internet basınında 12 bin 349 rakamı olmak üzere 17 bin 202 kere basında yer aldık. 

CANKURTARAN TÜNELİNİ PEŞİNİ BIRAKMADIM 

Parlamento neleri konuştuk; öncelikle çay üreticilerinin soruları, çay üreticilerinin ciddi anlamda problemleri vardı. özellikle kota ve özel sektörün normal taban fiyatı altında alınan çay fiyatları nı gündeme getirdim. Yine fındık üreticilerini sorunlarını gündeme getirdik.  Geçen döneminin en önemli mihenk taşlardan bir tanesi Cankurtaran tüneliydi. 

Cankurtaran tüneli bitmeyen bir yılan hikayesiydi. Normalde 30 ayda bitmesi gerekirken, büyük bir gecikme oldu. Bu gecikmeyle  alakalıda muhalefet milletvekili olarak bende üzerine düştüm. Ve bir çok soru önergeleri konuşmaları yaptım. Her ne kadar resmi açılışı yapılmamış olsa da bugün cankurtaran tüneli en azından trafiğe açılmıştır. Bununda parlamento gündemine sürekli taşımamız, büyük katkıları olmuştur. 

KÖY MUHTARLARIYLA BİRLİKTE HAREKET ETTİK

Milletvekili olduğum ilk gün, bütün köy muhtarlarına yazı yazdım, köylerinizin sorunları bana yazın diye buda parlamentoda ilktir. Bana gelen bütün sorunları, parlamentonun gündemine bir hafta içinde taşıdım. Verilen cevapları da o köylerle paylaştım.

Sarp sınır kapısı bir kanayan arada odur, sorunları bitmiyor. Burasıyla alakalıda, araştırma önergesiyle meclis gündemine taşıdık. HES’ler konusunda bunları meclis araştırma önergeleriyle yine Cerattepe’deki araştırma önergeleriyle sorunlarımızı parlamentoda tekrarladık. Öğretmenlerin özlük haklarıyla ilgili meclis önergesi verdik. Bide buranın kanayan yarası,hava alanıdır. 

RİZE –ARTVİN HAVAALANIN İLİMİZE DAHA YAKIN BİR BÖLGEDE YAPTIRMAK İSTEDİK AMA ORADAKİ  LOBİYİ YENEMEDİK

Biz cumhuriyet halk partiliyiz ama bir gerçeği ayır edemeyiz, sonuç olarak Artvinliyiz. Rize-Artvin havaalanıyla ilgili çok mücadele ettik. Bu konuda İsrafil beyin katkıları vardır ona da teşekkür ediyorum. Biz havaalanın Hopa’ya Arhavi’ye yakın bir alanda olmasını istedik. Büyük baskılar yaptık. İsrafil beyinde bu konuda girişimleri oldu. Ama ne yazık ki lobi diye bir şey var, bu lobiyi aşamadık. 

Sel felaketleriyle alakalı ciddi süreçler yaşadı ki özelikle Hopa, Arthavi, Borçka’da yaklaşık 40 TIR, merkez hükümet ayrı koldan bizde kendi belediyelerimizden yardım malzemelerini getirdik. Bizzat dağıttık. 

Kemalpaşa’nın ilçe olması konusunda kanun teklifi verdik, reddedildi ama sonunda hükümet bir noktaya getirdi. Cumhur Başkanını kanun hükmünde kararname koymasıyla birlikte, Artvin bir özleme kavuştu. Oda bizim için çok sevindirici.

Murgul Bakır İşletmesinde işten atılan işçilerle ilgili çalışmalar yaptığını; sayıları 10-20 arasında kalan bir sayıdaki işçinin işe geri dönemediğini söyledi. 

 

YUSUFELİ İLÇE MERKEZİNDEN VİYADÜK 

GEÇECEK BUDA İLÇEYİ KARIŞTIRACAK  

Yusufeli’nin yeni ilçe merkeziyle alakalı  meclis araştırma önergelerimizi verdik. O konuda da Yusufeli’nde ciddi anlamda destek gördük. Mevcut yerleşim yerini gece hafta gezdim. İnşaat devam ediyor TOKİ binalarıyla alakalı bir problem var, oradaki amacımızda şu bir an önce yerleşim yerinin tamamlanması.

Seçimlerden hemen sonra Yusufeli’nde bir sorun ortaya çıkacak. İlçe merkezinin tam ortasında bir viyadük yapılacak. Bu viyadük yapımı Yusufeli’ni karıştıracak. Şimdiden sizinde duyarlı olmanızı istiyorum. Bu viyadük, ben bunu parlamento kapanmadan önce gündeme getirdim. 

BAZI KONULARDA MUHALEFETLİK YAPMADIK DESTEK OLDUK

Bazı konularda muhalefetlik yapmadık destek olduk. Örneğin il özel idaresiyle alakalı yeni yerin alınması konusunda, meydanı boşaltalım diye iki milletvekili beraber maliye bakanıyla görüştük. Artvin’de bir birliktelik var. Bunun muhalefeti iktidarı yoktur. Bu konuda herhangi gibi sıkıntı olmadı. 

YUSUFELİ İÇİN ÖZEL YUSUFELİ KANUNU YAPILMASI İÇİN 

YOĞUN ÇABA HARCADIM AMA MALİ BÜROKRATLARI AŞAMADIK

 

Yusufeli için özel, Yusufeli kanunu yapılması için yoğun çaba harcadım ama bazen çaresiz kaldık. Mali bürokratlarla anlaşamıyoruz. Özel bir kamulaştırma kanunu çok önemli bunu yaşayıp göreceğiz.

Bir ikinci içimdeki uhde şudur; Artvin Çoruh Üniversitesi kapsamında Tıp fakültesi olmasıdır. Önümüzdeki dönemde bütün siyasi partiler olarak ilk olarak buna odaklanmalıyız. 

Bu kentin tek konsepti turizm ve eğitim şehridir. Biz bu kenti turizmle ana bilirsek, buna ilişkin eğitim fakülteleriyle donata bilirsek Artvin’de bir çığır açarız diye düşünüyorum. 

KALİTELİ BİR SEÇİM SÜRECİ GEÇİRİYORUZ

28 gündür Artvin’i geziyorum 28 gündür hiçbir olumsuzlukla karşılaşmadım. Şu anlamda siyasetin Artvin’deki çıtası yüksek, diğer arkadaşlarımızda Çıtayı yüksek götürüyor. Kimse kimseye Artvin’e hizmetin dışında olumsuz bir karalama kampanyası olmadı. Alanlarda gördüm onlara başarılar diledim onlarda bana başarılar diledi. Sanırım bu süreç böyle devam edecektir. 

Türkiye’nin önüne büyük projelerle geliyoruz. OHAL’i derhal kaldıracağız. en temel noktamız parlamenter demokrasi, biz inanıyoruz ki böyle bir olayda bütün partiler ortak noktada buluşacaktır. Parlamenter sisteme geçişin çalışmaları yapılacaktır. 

Artvinle ilgili izlenimlerini paylaşan Bayraktutan, “Alanda yoğun bir değişim talebi var bunu görüyoruz. Köyleri esnafları kamu dairesini gezdik, İnanıyorum ki 25 Haziran sabahı Türkiye yeni bir değişime uyanacaktır. O anlamda Artvin halkı bu güne kadar hem şahsıma hem partime destek oldu sizlere layık olmaya çalıştık inşallah önümüzdeki dönemde aynı şekilde parlamento da Artvin temsil etmeye devam edeceğim.   Önümüzdeki günlerde Artvin bir seçime gidecek, seçimin Artvin’e hayırlı olmasını diliyorum.

SEÇİM BİLDİRGESİNİ AÇIKLADI

En büyük sorun işsizlik. 180 bin öğretmen atayacağız. 

Emekli maaşlarını 1.500TL çıkaracağız.

Asgari ücreti 2.200 TL yapacağız. 

3600 göstergeyi vereceğiz. 

SİYASİ RAKİPLER SEVİYELİ KAMPANYA YÜRTÜYOR.

28 gündür Artvin’i gezdiğini söyleyen Bayraktutan, rakip adaylarında seviyeli bir kampanya yürüttüklerini söyledi.

Demokrasi sınavını Artvinli seçmenlerin iyi bir şekilde vereceğine inandığını belirtti.

Miting yapmayacaklarını söyleyen Bayraktutan, AK Parti’nin miting yapacağını duyduğunu ifade etti.

Yeni Cumhurbaşkanlığı sisteminin farklı olduğunu bu yüzden milletvekili düzeyinde miting yapmadıklarını söyledi. 

BAYRAKTUTAN: 3 DÖNEM AMA 6 YIL MİLLETVEKİLLİĞİ YAPTIM.

Milletvekilliği 5 yıldır diyen Bayraktutan: “Ben bir dönem 3 yıl yaptım. 2. Dönem 5 ay yaptım. 3. Dönem ise 2 yıl yaptım. Ben 3 dönemde toplam 6 yıl milletvekilliği yaptım.” dedi. 

Siyasetin bir okulu yok diyen Bayraktutan: ”Ben bunu parlamentoda öğrendim. Artvin’den Meclis’e giderken siyah beyaz çizgilerim vardı. Ama orada memleket için Artvin için işbirliği yapmanın önemini öğrendim.  

Artvin Meclis Başkanı Sabit Osman Avcı’yı yetiştirmiştir. Meclis’e gidince Artvinli siyasilerin yaptıkları çok iyi anladım. Bir Hasan Ekinci Orman Bakanlığı yapmış. Bir Faruk Çelik ve siyasette etkin Artvinli isimlerin olması bize güç vermiştir. “

Bayraktutan;” Yeni dönemde OHAL’i hemen kaldıracağız. En temel noktamız Parlamenter demokrasidir. Biz inanıyoruz ki tüm partiler ortak noktada buluşacaktır. 

15 Temmuz 2016’daki darbe girişiminde Meclis’te olan 115 milletvekilinden biriydim. Sabaha kadar bombaları yiyenlerden biriyim. Sığınakta olan 30 milletvekilinden biriyim.

Bugüne kadar hiçbir Artvinliyi siyasi görüşünde dolayı ayırmadım.” Diyerek herkese ve her kesime eşit oranda yaklaştığın söyledi. 

Bayraktutan toplantı sonunda gazetecilerin sorularını yanıtladı. 

Cerattepe konusunda sorulan bir soruya ise Milletvekili Adayı Uğur Bayraktutan şu cevabı verdi.

“Çevre ile alakalı bir açık programımız var. Biz doğa dostu bir yaşam diyoruz. Doğal kaynaklarla alakalı bir çekingemiz var. Ama Artvin’le alakal bir duruşumuz var. Mevcut maden Artvin’e zarar verecektir. 

Hukuk mücadelesi devam edecektir. Yanlış hesap Bağdat’ta döner. 2012 yılında ilk ihaleye çıkarıldığı yıldaki görüşümde bir santim bir değişme olmamıştır. Muharrem İnce de Cumhurbaşkanı olursa aynı şekilde mücadeleye devam edeceğim. 

Çevreye zarar veren hiçbir girişime müsaade etmeyeceğiz. Bununla alakalı işler yaparken kırmadan dökmeden yapacağız. 

O hukuk mücadelesini de bekleyeceğiz. Her halükârda bunun bir siyasi karar olduğunu biliyorum. Siyasi kararların mahkeme kararlarını nasıl etkilediğini biliyorum.” açıklamalarında bulundu. 

Konuşmasını tamamlayan Bayraktutan daha sonra basın mensuplarını sorularını yanıtlamasının ardından program son buldu. 

HABER: SAMİ ÖZÇELİK

 

Haberin etiketleri:

ARTVİN


Haber okunma sayısı: 20881

htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER


YAZARLAR

ARTVİN - HAVA DURUMU

ARTVIN