erhan

KANSER ÖNLENEBİLİR BİR HASTALIKTIR!

08 Şubat 2018 Perşembe 11:15
-kanser-onlenebilir--bir-hastaliktir

KANSER ÖNLENEBİLİR BİR HASTALIKTIR!


 

 

Artvin’de kanserle mücadelede farkındalık oluşturmak amacıyla program düzenlendi.

 

Artvin Ahmet Hamdi Tanpınar Kongre ve Kültür Merkezinde “Erken Teşhis Hayat Kurtarır” sloganıyla düzenlenen programda kanser tedavisinde başarıya ulaşmada, kanser taramalarının erken teşhisin önemi anlatıldı.

 

 Programda konuşan İl Sağlık Müdürü  Op. Dr. İrfan Akalın, Dünya Sağlık Örgütünün verilerine göre dünyada her yıl kansere bağlı 8,8 milyon ölümün gerçekleştiğini ve önümüzdeki 10 yıl içerisinde bu rakamın 14 milyona yükselmesinin beklendiğini söyledi.

 

Akalın, kanserle mücadelede Artvin İl Sağlık Müdürlüğü olarak vatandaşlarda farkındalık ve bilinç düzeyinin artmasını sağlamak, doğru bilinen yanlışlardan kurtularak doğruların herkese ulaşmasını sağlamak için çalışmalar yürüttüklerini anlattı.

 

Artvin’de erkeklerde en sık görülen kanser hastalığının akciğer ve prostat kanseri olduğunu belirten Akalın, bu kanserin temel nedeninin tütün ürünleri olduğunu dile getirdi.

 

ERKAKLEREDE AKCİĞER, PROSTAT

KADINLARDA  MEME VE RAHİM AĞZI KANSERİ

 

Akalın, Ülkemizde ve dünyada kadınlarda en sık görülen kanserin meme kanseri olmasına rağmen Artvin’de tiroit kanseri ilk sırayı almakta. Rahim ağzı kanser vakalarında ise Artvin’de maalesef Türkiye’de ilk sırada bulunuyor. Çocukluk çağı kanserlerinde ise lösemi en sık görülen kanser türüdür” dedi.

 

 Artvin’de 2015 yılında 645,  2016 yılında da 626 kanser vakasının olduğunu kaydeden Akalın, kanserle ilişkili ölüm sayısının 2017’de 221 olduğunu dile getirdi.

 

Akalın kanser vakalarında erken teşhis için kanser taramalarında il genelinde en az yüzde 70’i yakalamanın gayreti içinde olduklarını söyledi.

 

KANSER SAĞLIK SORUNLARININ YANINDA BÜYÜK

MADDi VE MENEVİ SORUNAR DA GETİRİYOR

 

Kanser beraberinde getirdiği sağlık sorunlarının yanı sıra, maddi ve manevi yönden uzun süreli mücadele gerektiren bir hastalıktır. Dünyada her yıl kansere bağlı 8,8 milyon ölüm gerçekleşmekte ve önümüzdeki 10 yıl içerisinde bu rakamın 14 milyona (yılda) yükselmesi beklenmektedir.

Ülkemizdeki en son resmi rakamlar değerlendirildiğinde bir yıl içerisinde yaklaşık 96.200 erkek ve 67.200 kadının kanser teşhisi aldığı tahmin edilmektedir. Son 5 yıl verileri değerlendirildiğinde; kanser sıklığında herhangi bir artış ya da azalış olmadığı söylenebilir. İlimizde ise Son verilerimizi genel olarak değerlendirdiğimizde;

  Erkeklerde en sık görülen kanserler akciğer ve prostat kanseri iken tütüne bağlı kanserler erkeklerde  önemini korumaya devam etmektedir.

 Kadınlarda en sık görülen meme kanseri olup her 4 kadın kanserinden birisi olmaya devam etmektedir.

 Hem erkeklerde hem de kadınlarda bağırsak (kolorektal) kanseri üçüncü en sık görülen kanser türüdür.

 Çocukluk çağı kanserlerinde ise lösemi en sık görülen kanser türüdür.

Büyük çoğunluğu önlenebilir bir hastalık türü olan kansere karşı toplumsal bilinci artırmak amacıyla her yıl 4 Şubat’ta Uluslararası Kanser Kontrol Örgütü (UICC) tarafından dünya genelinde kampanyalar düzenlemektedir.

 

KANER ÖNLENEBİLİR BİR HASTALIKTIR

 

Bu kapsamda Artvin İl Sağlık Müdürlüğü olarak halkımızda farkındalık ve bilinç düzeyinin artmasını sağlamak, kansere karşı mücadelede önemli bir adım olan doğru bilinen yanlışlardan kurtulmak ve doğruların herkese ulaşmasını hedeflemek amacındayız.

Uluslararası Kanser Kontrol Örgütü (UICC) tarafından bu yıl yayınlanan bildirgede kanserle mücadele hususunda dünya genelinde yapılması gerekenler ve bu konudaki önemli noktalar vurgulanmıştır;

 

 Kanser Önlenebilir Bir Hastalıktır; Dünyada her geçen gün daha fazla insan tütün ve tütün mamullerine, hareketsiz yaşam tarzına ve yanlış beslenme gibi kanserin en önemli risk faktörlerine maruz kalmaktadır. Sağlıksız yaşam alışkanlıklarının değiştirilmesiyle kanserlerin 1/3’den fazlasının gelişimi engellenebilir.

Kanserin önlenmesi hususunda; alkolden ve tütün mamullerinden uzak durmak, sağlıklı beslenmek (yeterli miktarda meyve ve sebze ile lifli gıda tüketimi), ideal vücut ağırlığını korumak ve düzenli olarak fiziksel aktivite yapmak (her gün 30-40 dk yürüyüş) oldukça önemlidir. Ayrıca ultraviyole radyasyondan korunma, mesleksel ve çevresel maruziyetlerin önüne geçilmesi ile kanser yükü daha da aza indirgenecektir.

 

 

ERKEN TEŞHİS HAYAT KURTARIR

 

Bütün kanserler erken belirti vermemektedir. Yine de şüpheli belirtiler olduğu takdirde doktora başvurulması erken teşhis olasılığını arttırmakta, bu da tedavi sürecini ve sonrasını olumlu etkilemektedir. Kanser türlerinin uyarılarını erken keşfetmek, bulgularını araştırmak ve ileri tetkik için hastaların sevk edilmesi erken tanı şansını arttırmaktadır.

Erken teşhis, tedavinin başarılı olması adına atılan ilk ve en önemli adımdır.

Ülkemizde Yürütülen “Kanserde Erken Teşhis” Programları

 

KANSER ERKEN TEŞHİS, TARAMA VE EĞİTİM MERKEZLERİ (KETEM)

 

Ülkemizde Dünya Sağlık Örgütü tarafınca önerilen üç kanser türü olan meme, kalın bağırsak ve rahim ağzı kanserleri için toplumun kaynaklarına ve hastalık yüküne uygun olarak tarama programları yürütülmektedir. Bir tarama programının başarıya ulaşabilmesi için toplum tabanlı olması ve hedef nüfusun %70’ni kapsaması gerekmektedir. Sağlık Bakanlığımızın “Sağlıkta Dönüşüm Programı” ile toplum tabanlı kanser taramalarına yönelik, ülke genelinde Kanser Erken Teşhis, Tarama ve Eğitim Merkezleri (KETEM) kurulmuş olup hâlihazırda ülkemizde 33’ü mobil olmak üzere 198 adet KETEM mevcuttur. Aynı zamanda Aile Hekimliklerinde de ücretsiz taramalarımız yapılmaktadır.

 

HEDEFİMİZ %70 TARAMA OLACAK

 

Biz de Müdürlüğümüz olarak ilimizde sizlerin de destekleri ve katılımlarıyla yılsonunda %70’i kanser taramasından geçirilmiş bir Artvin hedefine ulaşmış olmayı istiyoruz.

Halkımızın taramalarla ilgili bazı çekingenleri var biliyorum. Mesela durduk yere bir şey çıkarsa ne yapacağım? bilmeden yaşamak daha iyi, zaten tedavisi mümkün değil tarama yaptırsam ne olacak ki?

Doğrudur kanserler kişiye özeldir, her insanda aynı kanser türü bile olsa farklı seyreder. Dolayısıyla erken teşhis edilen bir kanser kesin tedavi edilir diyemeyiz, fakat çok büyük çoğunluğunun tedavi edilebildiği, geç yakalananların ise çok büyük çoğunluğunun tedavisinin mümkün olmadığı için erken teşhisin bu kadar üzerinde durmaktayız. Bedenimiz bize Allah (c.c.) ın en kutsal emanetlerindendir ve bize düşen bu emanete titiz bir şekilde sahip çıkmak hastalanınca çare aramaktır, tedbir bizden takdir ise Allah’tandır” dedi.

 

ARTVİN DEVLET HASTANESİ SAĞLIK ÇALIŞANLARI KANSERDE

ERKEN TEŞHİSİN ÖNEMİNİ TİYATRO GÖSTERİSİ İLE ANLATTI

 

 Konuşmalar sonrasında aralarında Artvin Devlet Hastanesi Başhekim Yardımcısı Sibel Şahin’inde bulunduğu, doktor hemşire ve teknikerlerden oluşan sağlık çalışanları kanser tedavisinde erken teşhisin önemini anlatan tiyatro gösterisi sahneledi.

 

Tiyatro gösterisi sonrası konuşan Artvin Devlet Hastanesi Başhekim Yardımcısı Sibel Şahin, sağlık çalışanları olarak daha önce organ bağışıyla ilgili bir tiyatro gösterisi sahnelediklerini ifade ederek, “Bugünde kanser haftası nedeniyle kanserde erken teşhiste farkındalık yaratmak amacıyla bir tiyatro gösterisi sahneledik. Biz oynarken keyif aldık. İnşallah erken teşhisin kanser tedavisinde ne kadar önemli olduğunu anlatabilmişizdir” dedi.

 Programa Artvin Vali Yardımcısı Adem Başoğlu, Belediye Başkanı Mehmet Kocatepe, İl Sağlık Müdürü İrfan Akalın, kurum müdürleri, sağlık çalışanları ve vatandalar katıldı.

HABER: SAMİ ÖZÇELİK

 

Haberin etiketleri:

sağlık


Haber okunma sayısı: 21185

htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER


YAZARLAR

ARTVİN - HAVA DURUMU

ARTVIN