erhan

SGK İL MÜDÜRLÜĞÜ’NDEN YENİDEN YAPILANDIRMA İLE İLGİLİ AÇIKLAMA GELDİ

04 Temmuz 2018 Çarşamba 11:43
sgk-il-mudurlugunden-yeniden--yapilandirma-ile-ilgili-aciklama-geldi

SGK İL MÜDÜRLÜĞÜ’NDEN YENİDEN YAPILANDIRMA İLE İLGİLİ AÇIKLAMA GELDİ

 

 

Artvin Sosyal Güvenlik (SGK) İl Müdürü Kahraman DERECE, SGK’da prim borçlarına yeniden yapılandırma getirilmesi konusunda açıklamalarda bulundu.

Vergi Ve Diğer Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılması İle Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına İlişkin 11.05.2018 tarihli 7143 sayılı Kanun 18.05.2018 tarihinde yürürlüğe girdi. Kanun, Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) prim borçları ve idari para cezaları başta olmak üzere bir çok konuda borçlara yapılandırma getirdi. Bazı borçlar silindi. SGK prim borçlarına ve idari para cezalarına getirilen yapılandırmanın ayrıntılarını Artvin Sosyal Güvenlik İl Müdürü Kahraman DERECE açıkladı.

Yazılı açıklamada bulunan SGK Artvin İl Müdürü Kahraman DERECE, 7143 Sayılı "Vergi ve Diğer Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılması İle Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına İlişkin Kanun" 18.05.2018 tarihli ve 30425 sayılı Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe girdiğini yapılandırma Yasasının, Sosyal Güvenlik kapsamında sağladığı büyük kolaylıklar ve imkanlar hakkında bilgiler vererek şunları kaydetti:

1-) 2018 Mart ve öncesi SGK'ya olan Prim, İşsizlik Sigortası Primi, İdari Para Cezası, Eğitime katkı payı, Özel işlem vergisi, Damga Vergisi, Emeklilik keseneği, Kurum karşılığı, Sosyal Güvenlik Destek Primi, Topluluk Sigortası primi, İsteğe bağlı sigorta primi borçları gecikme zammı/cezası yerine Yİ-ÜFE hesaplanarak iki ayda bir ödenmek üzere 18 eşit taksite kadar (toplamda 36 ay vade) yapılandırılacak. Peşin ödeyene gecikme zammı/cezası yerine hesaplanan Yİ-ÜFE de yüzde 90 indirim. İlk iki taksit süresinde ödeyene gecikme zammı/cezası yerine hesaplanan Yİ-ÜFE'de yüzde 50 indirim, İdari Para Cezası asıl tutarına da yüzde 50 indirim yapılacaktır.

2 -) Genel sağlık sigortası borcu olanlar 30 Kasım 2018 tarihine kadar sağlıktan faydalanacaklardır.

3-) 2018 Nisan ve önceki aylara ait genel sağlık sigortası borcunu 31 Aralık 2018 tarihine kadar ödeyene gecikme zammı ve cezası yok.

4-) Genel sağlık sigortası gelir testi yaptırmayanlar 30 Kasım 2018 tarihine kadar gelir testi yaptırırlarsa çıkan sonuca göre bu borçlar ilk tescilden itibaren tahakkuk edecek veya silinecektir.

5-) İş kazası, meslek hastalığı, adi malullük, malullük ve ölüm nedeniyle rücuya dayalı borcu olan kişilere borçları kanuni faiz yerine Yİ-ÜFE hesaplanarak taksitlendirilecektir.

6-) Yersiz ödeme yapılan kişilere ait gelir ve aylıklar kanuni faiz yerine Yİ-ÜFE hesaplanarak taksitlendirilecek.

7-) 4/b (Bağkur) kapsamındaki muhtar, bağımsız çalışanlar ve tarımda kendi adına çalışanların geçmişte durdurulan borçları, gecikme zammı/cezası yerine Yİ-ÜFE hesaplanarak 31Temmuz 2018 tarihine kadar defaten ödenmesi halinde hizmetten sayılacak.

8 -) 4/b (Bağkur) kapsamındaki muhtar, bağımsız çalışanlar(esnaf) ve tarımda kendi adına çalışanların 31 Mayıs 2018 ve önceki borçları durdurulacak ve daha sonra istenirse gerek kendilerince gerekse hak sahipleri tarafından yeniden bu günlerini satın alabileceklerdir.

9-) 4/b kapsamında çalışması nedeniyle aylıklarından kesilmesi gereken sosyal güvenlik destek primi borcu olanların bu borçları geriye dönük silinecektir.

10-) 18 - 29 yaş aralığındaki genç girişimcilerden 1 Haziran 2018 tarihinden itibaren ilk defa vergi kaydı alıp BAĞ-KUR sigortalısı sayılanların bir yıllık 4/b sigorta primi (esnaf BAĞ-KUR primi) asgari ücret üzerinden devlet tarafından ödenecektir.

11-) Yapılandırma başvuruları 31 Temmuz 2018 tarihine kadar yapılabilecek. İlk iki taksitin mutlaka süresinde ödenmesi gerekmektedir. İlk taksitin ödenme süresi 30.09.2018, 2.taksitin ödenme süresi ise 30.11.2018 dir. Her bir taksit 2 aylık dönemi kapsayacak ve toplamda 36 aya varan bir vade söz konusu olabilecektir. Belediye borçları için 144 aya varan vade imkânı getirilmektedir.

12-) Daha önceki borç yapılandırmaları bozulmayanlar bunları ödemeye devam edecek. Yani önceden yapılandırılmış borçlar kapsam dışı. Ancak bu borçların kalan tutarlarını peşin ödeyenlere YI-ÜFE'nin yüzde 90'ı silinecektir.

 

Ayrıca; İl Müdürü Derece önemli bir konudan da bahsetti;

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) ile Ziraat Bankası arasında, emeklilik hakkı doğmuş ama prim borcu bulunan Bağ-Kur'lu esnafa 1,28 faiz oranı ve 48 ay vade imkânıyla kredi sağlanmasını içeren iş birliği protokolü imzalandığını belirtti.

 

SGK İl Müdürü Kahraman Derece; yapılan iş birliği protokolü çerçevesinde prim borcu bulunduğu için emekli olamayan Bağ-Kur'lulara 1,28 faiz oranı ve 48 ay vadeyle kredi kullanabilme imkânı sağlandığını bildirdi.

Söz konusu imkândan yararlanan Bağ-Kur'luların emekli olacağını ve kullandıkları kredinin emekli aylıklarından kesileceğini belirten Derece, şöyle konuştu:

"Bugüne kadar Ziraat Bankası ile 2011 ve 2016 yılında olmak üzere iki protokol yapmıştık. Bu, Ziraat Bankası ile yaptığımız üçüncü protokol. Burada belirlenen 1,28 faiz oranı piyasa şartlarının oldukça altında. Protokolümüz 3 ay süreyle geçerli olup, özellikle birikmiş prim borcu bulunduğu için emekli olamayan, askerlik ve doğum borçlanması yaparak emekli olacak durumda olanlar da bu borçlarını kullanacakları krediyle ödeyebilecekler. Yapılan yapılandırmanın işverenlerimize, vatandaşlarımız hayırlı uğurlu olmasını diliyorum." dedi.

HABER: SAMİ ÖZÇELİK

 

 

Haberin etiketleri:

SGK


Haber okunma sayısı: 1019

htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER