erhan

OĞLU TOLGA ÖZEN BABASI MAZLUM ÇORUH'U KISACA ANLATTI

21 Ekim 2019 Pazartesi 09:38
oglu-tolga-ozen-babasi-mazlum-coruhu-kisaca-anlatti

Mazlum Çoruh'un, beyin ölümünün gerçekleştiğini Başkent Hastanesi doktorları karar verdi ve söyledi.

 Ancak Çoruh'un kalbi atmaya devam ediyor.Makineye bağlı olarak hastanede tutuluyor. Kalp durana kadar da fişi çekemeyecekler. Çünkü kanunen çekemiyorsunuz.

değerli dostlar; O'nun kalbi hep memleket için attı. Müthiş bir aydındı Mazlum Çoruh. Artvin'de onun temsilcisiydim ben.Bana sesim nefesim derdi... Onunla telefonla konuşmak bir keyifti.. Her yazısını çalıştığım gazetelerde yayınladık. 08 haber gazetesi, Artvin Post tüm yazılarını yayınladı. Ben Sedat Varan ve ismet Başar'a bundan dolayı teşekkür ediyorum. Kimsenin cesaret edemediği ama doğruları belgeleriyle anlatan bir aydının yazılarını yayınlamak bizim için onurdu.


Babasının beyin ölümünün gerçekleştiğini doktorlardan öğrenen oğlu Tolga Özen, duygularını dile getiren bir yazı kaleme aldı. Özen babasını anlattığı yazısında şunları dile getirdi;


"Babamın beyin ölümünün gerçekleştiğini söyledi doktorlar ama nasıl bir beyinden bahsediyorlar hiç bir fikirleri yok tabii. Sürekli doğduğu topraklar için kafa yoran, hep en idealini ortaya koyan, nasıl hayata geçirileceğine kadar detaylandıran, imkanı verildiğinde uygulamasını yapıp yerine bile koyabilen okuyan, araştıran, tane tane anlatan, yazan, hesaplayan, çizen, ispatlayan hiç ama hiç pes etmeyen, yılmayan bir beyin, adeta bir makine, bir üreteç.


Hepimizinkinden neyi farklı yapıyordu da bu kadar üretken olabiliyordu peki ? Kendini feda ediyordu da ondan, menfaatlerini, ihtiraslarını, tutkularını nihayetinde de kendini ve tabii bunu başarabilirseniz haliyle hayatta kalma güdüsünden boşalan kocaman bir hareket alanı, küçük kurnazlıklardan, parazitlerden arınmış kristal netliğinde odaklanma, ufak tatlı yalanları akılda tutmak zorunda olmayan geniş bir hafıza da emrinizde artık.


Değerler sıralaması farklıydı babamın, önce memleketiydi korunması gereken, sırf bu sebepten çok hayal kırıklığı yaşadı, sesini duyuramadıkça, anlatamadıkça, çevresindekileri bizleri harekete geçirmedikçe. Yeri geldi, “zor adam”dendi, istenmedi. Ama hiç taviz vermedi, gerektiyse bizleri ihmal etti, yeri geldiğinde yakınlarını da karşısına almaktan çekinmedi, otoritelere, kurumlara meydan okudu.


Katılması gereken her panel torunuyla oynamaktan daha çekiciydi, biz öyle düşündük kolaylıkla ama aslında torununun geleceğiydi kurtarılacak olan.


Babamı kaybettim diye mi daha çok üzülüyorum yoksa içinde yaşadığımız bu topluluğun yılmaz savaşçısını, idealistini, değerini, ilham kaynağını, yalnız şövalyesini kaybettiğimiz için mi daha çok üzülüyorum ayırt edemiyorum artık.


Ben ona destek olamadım, omuz veremedim bundan sonra izinden de gidemeyeceğim, çünkü ben sıradanım ama çocuklarıma nasıl biri olduğunu bıkmadan, usanmadan, onun tarzıyla anlatıp duracağım, belki onlar babam gibi olabilirler. Yolu açık olsun Mazlum Coruh’un...


Sevgili Tolga Özen. Siz öyle bir babanın oğlusunuz ki 75 yıllık yaşamında sadece size değil, Artvin'e, Türkiye'ye, dünyaya önemli mesajlar içeren bir eser bıraktı. Babanız benim çok özel dostum, ağabeyim, ayçiçek tarlası misali yönümdü. Acınız acımdır.

Haberin etiketleri:

Artvin


Haber okunma sayısı: 393

htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER