erhan

İŞ DÜNYASI AŞ PEŞİNDE, SİYASET ‘MELE’ PEŞİNDE.

28 Mayıs 2019 Salı 12:54
is-dunyasi-as-pesinde-siyaset-mele-pesinde

İşim icabı çalıştığım kuruma gelen yayınları elimden geldiğince takip eder, göz atarım. Birkaç gün önce bir dergiye (Busınees Türkiye) göz atarken, ülkemin içinde olduğu durumla ilgili garip bir kırıklığa kapıldım.

Günümüz dünyası o kadar hızlı ve gelişime açık ki, gün geçmiyor yeni bir şey bulunmasın. Yeni bir buluş açıklanmasın. İşin farkında olan ülkeler ise büyük bir yarış ve rekabet içinde.

Ekonomik koşullar her geçen gün zorlaşıyor, iş insanlarının ve hizmet üretimine katkı sunan çalışanların çalışma yöntem ve mekânları değişiyor. Bugün gelinen noktada artık insanlar evinden, ofisinden, dünyanın öteki ucundaki bir firmaya iş yapabiliyor. İnternet bu gelişmelerde çok önemli bir aktör. Bu anlamda artık yeni bir ekonomiden bahsediliyor.

Peki, nedir bu ekonomi çeşidi?

GİG EKONOMİSİ; Yani bağımsız (freelance) çalışanların ve kendi kendinin patronu olanların yarattığı bir ekonomi modeli. Ve bu insanlar internet üzerinden ürün satıyor, hizmet sunuyorlar.

Günümüzde yapay zekâ konusu, Endüstri 4.0 dan 5.0’a gibi konular ülkelerin gündeminde. Eğitim sistemlerini buna göre düzenliyorlar. Ortaya çıkacak gelişmelerden dolayı, birçok mesleğin yok olacağı öngörülüyor, hatta bu meslekler açıklanıyor. Geleceğin meslekleri demişken, bazı örnekler vermeden de geçmeyelim.

Örneğin;

- Hafıza artırma ve Onarım Uzmanlığı

- Organ İmalatçısı- Tasarımcılığı

- Siber Polis ve Terör Uzmanlığı

- İklim Koordinatörü ve Düzenleyicisi

- Duygu Tasarımcılığı

- Robot Tamircileri ve Robot İşçi Ajansı

- Rüya Gerçekleştiriciler

- Bilgi Madenciliği

- Robotik Sorunlar Avukatlığı

- Yapay Zekâ Pazarlamacılığı

- Dikey Çiftçiler (Gökdelen Çiftçileri) gibi meslekler, çokta uzakta olmayan bir zaman diliminde oluşacak iş kolları. Tabi bu konuda daha çok örnek var ama satırları uzatmak istemiyorum.

Ve okuduğum yayında başka bir sayfaya geçiyorum. Duayen İş İnsanlarımızdan Bülent Eczacıbaşı, vermiş olduğu mülakatında şöyle diyor; İçinde bulunduğumuz dönemde üzerinde düşünmemiz gereken sorunların ilki sürdürülebilirlik. Diğer iki sorun ise “Teknolojilerin getireceği işsizlik tehlikesi” ve “Gelir dağılımındaki korkunç bozulma”

Bu arada bahsettiğim yayının sayfalarını çevirirken, önümdeki bilgisayara gözüm kaydı. İstanbul seçimleri için çok yoğun bir biçimde AKP’nin ve ulaşabildiği kadar da CHP’nin, Doğu ve Güneydoğu’daki MELE’leri İstanbul’a taşıyarak, oradaki hemşerileriyle görüşmelerini sağlayacakları, onları kendilerine oy vermeleri için ikna etmeye çalışacakları yazıyordu.

Ah memleketim ah… Vah memleketim vah dedim içim burkularak. Sanırım bizim memleket hiç değişmeyecek. Geçmişin de, geleceğin de en kazançlı mesleği İmamlık ve Mele’lik olacak.

Bir taraf ne diyor, diğer taraf neyin peşinde?

YAŞAR KARS

 

Haberin etiketleri:

Artvin


Haber okunma sayısı: 229

htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER