erhan

H3N2 Grip Salgını Belirtileri

08 Ocak 2014 Çarşamba 08:33
h3n2-grip-salgini-belirtileri

2013 yılının sonları, 2014 yılının başlarında tüm yurt genelinde etkili olan grip salgını H3N2 giderek yaygınlaşıyor. Hastanelerdeki grip...

2013 yılının sonları, 2014 yılının başlarında tüm yurt genelinde etkili olan grip salgını H3N2 giderek yaygınlaşıyor. Hastanelerdeki grip vakaları gün ve gün artmakta uzmanlar bulaşıcı etkisi son derece yüksek olan H3N2 virüsüne karşı halkın dikkatli olması yönünde uyarılarda bulunuyor.

 

Artvin Halk Sağlığı Müdürü ve İl Sağlık Müdür Vekili Uzm. Dr. Hacısalihoğlu virüs ve korunma yolları ile ilgili olarak açıklamalarda bulunarak Artvin halkını uyardı.

SAĞLIK UZMANLARINDAN GRİP SALGINI AÇIKLAMASI

Sağlık uzmanları halkın H3N2 grip salgınına karşı panik yapmaması gerektiğini, her yıl kış mevsiminde grip vakalarının artış gösterdiğini, bunun son derece olağan bir durum olduğunu belirtti. Ayrıca uzmanlar sağlık bakanlığının grip salgının türü, görülme sıklığına ilişkin takip ve araştırmalar yaptığını dile getirdi. Sözlerine toplumun endişelenmemesi gerektiğini ama hasta kişilerden uzak durulması gerektiğiyle devam etti. Son olarak ise grip salgını nedeniyle okula giden çocuklara okunuza gitmeyin, işe giden yetişkinlere ise işe gitmeyin diyebilmek için henüz çok erken diye sözlerini sonlandırdı.

H3N2 GRİP SALGININDAN KORUNMA YÖNTEMLERİ

Grip salgınının her ne kadar bulaşıcı etkisi büyük olsa da bu gripten korunmak tamamen kişinin kendi elindedir. Aşağıda belirtilen gripten korunma yöntemlerine özen gösteriniz.

Grip hastalığına yakalanan kişilerden uzak durulmalı Ellerin sık sık yıkanması gerekir

Ağız ve göz bölgelerine kirli ellerle dokunulmaması Toplu taşımalar tercih edilmemeli, zorunlu kalınması durumunda maske kullanılmalı Kalabalık ortamlarda bulunulmamalı, zorunlu kalınması durumunda maske kullanılmalı

Ailede grip salgınına yakalanmış bir fert varsa kendisi dahil tüm aile fertlerinin maske kullanması gerekir

Kış mevsimi boyunca yoğun şekilde C vitamini içeren meyvelerin tüketilmesi gerekir

Masa vb. eşya yüzeylerinin hijyenine dikkat edilmesi ve düzenli temizlenmesi

Bağışıklık sistemini baskılayıcı ilaçlar kullananların grip aşısı olması Sigara içenlerden uzak durulması

GRİP SALGINI EN ÇOK KİMLERİ TEHDİT EDİYOR

Başta sağlık kurumlarında ve özel hastanelerde çalışmakta olan kişiler dahil, bakımevi ve huzurevinde kalan kişiler olmak üzere 65 yaş üzeri kişiler, astım hastaları, kronik hastalığı bulunanlar, kalp-damar hastalığı olanlar, şeker (diyabet) hastaları, kronik böbrek yetmezliği hastalıkları bulunanlar, yenidoğan bebekler, aspirin kullanan çocuklar sağlıklı insanlara göre grip salgınına karşı çok daha dikkatli olmalıdırlar.

H3N2 Grip Salgını Belirtileri

H3N2 Grip Salgının insanlar üzerinden en net belirtileri ateş ve kas ağrısıdır. Nezle ile grip birbirine karıştırılmamalıdır. Nezle de burun kaşıntısı ve akıntı ile birlikte hapşırma meydana gelir.

H3N2 Grip Salgını Tedavisi

 

Grip hastalığında ilk 48 saat hayati önem taşımaktadır. Dolayısıyla grip salgınına yakalanan kişilerin kesinlikle dışarı çıkmaması ve istirahat etmesi gerekir. Grip hastalığının en iyi tedavi yöntemi dinlenmektir. Aynı zamanda hasta olan kişilerin C vitamini takviyesi alması hastalığın etkilerinin daha hızlı azalmasında büyük rol oynamaktadır. Grip salgınına yakalananların antibiyotik içmemeleri gerekir. Hele ki “anneme, kardeşime, babama ya da bir yakınıma iyi geldi bende antibiyotik içeyim” gibi bir yaklaşımda bulunmak son derece yanlıştır. Grip salgının vücuttan atılması için antibiyotik kullanımı ancak bir hekim gözetiminde gerçekleştirilebilir. Herkes için antibiyotik farklı olabilir ve dozu kişiye, hastalığın boyutuna göre ayarlanmalıdır.

Haberin etiketleri:

grip


Haber okunma sayısı: 768

htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER