erhan

Bel Fıtığı Ameliyatı

10 Temmuz 2013 Çarşamba 10:12
bel-fitigi-ameliyati-

Artvin Devlet Hastanesi Yaptığı Yeniliklerle Ulusal Basın'da Yer Aldı

Artvin Devlet Hastanesinde 5 Temmuzda yapılan Tam Endoskopik Lomber Disk Cerrahisi Bel Fıtığı Ameliyatı TRT'de yayınlandı.

Sağlık alanında sürekli yeni teknikler ve teknolojilere uzak kalmayan Artvin Devlet Hastanesi son olarak Türkiye'de çok az sayıdaki hastane bulunan Tam Endoskopik Lomber Disk Cerrahisi teknolojisini kurarak Artvin halkına hizmetinin gururunu yaşadı. Artvin Devlet Hastanesi sağlık alanındaki yeniliklere uzak kalmayarak ulusal basında yer alma başarısını göstererek Artvin'in tanıtımında katkıda bulundu.

Tam Endoskopik Lomber Disk Cerrahisi Bel Fıtığı ameliyatları Artvin Devlet Hastanesi’nde oluşturulan ameliyathanede yaklaşık 4 ayda 40 hasta başarıyla ameliyat edildi. Dünyada 2007 yılında Türkiye'de ise 2009 yılından bu yana aralarında İstanbul Tıp Fakültesi olmak üzere sayılı birkaç hastanede başarılı bir şekilde uygulanıyor

5 Temmuzda Beyin ve Sinir Cerrahisi Operatör Dr. Ali Güven Yörükoğlu tarafından verilen eğitimden sonra 4 hasta bu yöntemle ameliyat edildi.

Eğitimin başlangıcında Genel sekreter Ekrem Akbaş kısa bir konuşma yaparak ''Bizim için önemli bir çalışmaydı bu toplantı Ankara, İstanbul gibi büyük şehirlerde olsaydı bu kadar ses getirmezdi Artvin çapındaki bir il adına bir ilk .Değerli hocamız Ali Güven bey bize bu teklifte bulunduğunda çok sevindik''lerini söyledikten sonra. Beyin ve Sinir Cerrahisi Operatör Dr. Ali Güven Yörükoğlu tarafından ''Tam Endoskopik Lomber Disk Cerrahisi'' konusunda Trabzon, Rize, Samsun ve İstanbul’daki çeşitli hastane ve üniversitelerde görev yapan beyin cerrahı ve akademisyenlere yaklaşık bir  saat süren eğitim verildikten sonra bel fıtığı rahatsızlığı bulunan hasta Nazım Aksamaz, Beyin ve Sinir Cerrahisi Operatör Dr. Ali Güven Yörükoğlu ve ekibi tarafından Ameliyata alındı. Yaklaşık 15 dakika süren ameliyata çevre illerden gelen beyin cerrahı ve akademisyenlerle beraber basın mensupları canlı olarak operasyonu izledi.

Operasyonun ardından açıklamada bulunan Beyin ve Sinir Cerrahisi Operatör Dr. Ali Güven '' Endoskopik cerrahi bel fıtığında önemli Türkiyede ilk İstanbul Tıp Fakültesinde Prof. Dr. Ali Can Polat başladı. Bende oradan ihtisaslıyım mecburi hizmetimizi Artvinde yapıyoruz orada kazandığımız deneyimlerle Artvin'de başladık ve hastalara'da faydalı olduğumuzu düşünüyoruz. Başhekim Mesut Bey ve Genel Sekreterimiz Ekrem Bey sağolsunlar bize güvenerek bu pahalı sistemi hastanemize aldılar. Bu yöntemle Türkiyede rutin bir şekilde operasyonlar İstanbul Tıp Fakültesi bir kaç özel hastane ve Artvin Devlet Hastanesinde yapılmaktadır. Cerrahi işlem yaklaşık 15 dakika sürmekte. Bu yöntemle 500'ün üzerinde ameliyat yaptım Artvin'de de 30 civarında ameliyat gerçekleştirdiğini'' söyledi

Artvin Devlet Hastanesi olarak Gelişen Teknolojiye Ayak Uydurmaya Çalışıyoruz.

Artvin Devlet Hastanesi Başhekimi Operatör Dr. Mesut Demir ise, Türkiye’de yeni bir sistem olan bel fıtığı ameliyatının aralarında İstanbul Tıp Fakültesi ile birkaç özel hastanelerde yapıldığını belirterek, bu tür ameliyatın Artvin Devlet Hastanesinde yapılmasının duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Yaklaşık 4 ay önce hizmete sokulan ameliyathanede bugüne kadar bel fıtığı rahatsızlığı bulunan 40 hastaya endoskopik yöntemle ameliyat ettiklerini belirten Demir, “Artvin Devlet Hastanesi tarihi günlerinden birini yaşıyor. Bugüne kadar çevre illere sevk ediyorduk. Artık hastanemizde oluşturulan cihaz ve ekipman ve atanan değerli doktorlarımız sayesinde çok önemli ameliyatları başarıyla gerçekleştiriyoruz. Hasta sevk etmiyoruz aksine çevre illerden başta olmak üzere Anakara, İstanbul, Tekirdağ’dan bu ameliyatı olmak için gelen çok sayıda hastamız var” diye konuştu. 

Bel fıtığından ameliyat olan 38 yaşındaki Nazım Aksamaz ise, yıllardır bel fıtığı hastalığıyla mücadele ettiğini belirterek,” Hastalığım süresince dayanılmaz ağrılar çektim. Ağrılarımı ağrı kesici ilaçlar kullanarak geçiştirdim. Bugün burada ameliyat oldum ve ameliyattan çıkalı bir saat oldu. Hiçbir ağrım kalmadı, şu an kendimi çok iyi hissediyorum. Kalkıp herkes gibi yürüyebilirim. Ameliyatımda emeği geçen başta doktorum olmak üzere bütün hastane personeline teşekkür ediyorum. Benim gibi bu ağrıları çeken herkes sesleniyorum. Hiç korkmasınlar Artvin Devlet Hastanesine gelerek ameliyat olsunlar” dedi.

Cem Usta

 Haber okunma sayısı: 2704

htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER