erhan

ARTVİN KALESİ TURİZME KAZANDIRILIYOR

14 Kasım 2013 Perşembe 08:22
artvin-kalesi-turizme-kazandiriliyor

Artvin Valisi Kemal Cirit, tarihi Artvin Kalesi’nin turizme kazandırılması için girişimlere başladı.

 

 

 

Vali Cirit, beraberindeki Garnizon Komutanı Piyade Albay Mehmet Kip, Vali Yardımcıları Yılmaz Kurt, Hasan Ongu ve İl Kültür ve Turizm Müdürü Hüseyin Ateş ile birlikte Artvin Kalesi’nde incelemelerde bulundu.

Artvin Valisi Kemal Cirit, burada yaptığı açıklamada, Çoruh Nehri`nin tabanından 70 metre yükselen ana kaya üzerinde kurulan ve kitabesi bulunmayan Artvin Kalesi`nin turizme kazandırılması amacıyla Kültür ve Turizm Bakanlığı ve Artvin Valiliği İl Özel İdare Genel Sekreterliği kaynaklarıyla kalenin restore ve ulaşım yolunun yapılması için gerekli izinlerin, teknik çalışmaların ve ödeneğin tahsis edilmesi için girişimlere kısa sürede başlanacağını söyledi.

Köprübaşı mevkisinde bulunan kalenin yapım tarihinin kesin olarak bilinmemesine rağmen X. yüzyılda inşa edildiğinin tahmin edildiğini ifade eden Vali Cirit, şunları söyledi: “Kitabesi bulunmayan kalede küçük bir şapelin varlığı, Ortaçağ’da yörede yaşayan Bagratlılar tarafından X. yüzyılda kurulmuş olduğu savını güçlendirmektedir. Stratejik konumu itibarıyla Osmanlılar zamanında da kullanılarak günümüze sağlam olarak ulaşan yapıda bir adet su deposu ve  küçük bir kilise bulunmaktadır.  Ortaçağ’dan günümüze ulaşan ünik bir eser olarak önemini korunmayı başarmıştır. Kalenin toplam alanı ise bin 600 metrekaredir. “  


Haberin etiketleri:

artvin kalesi


Haber okunma sayısı: 21901

htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER


YAZARLAR

ARTVİN - HAVA DURUMU

ARTVIN