erhan

Tutuksuz yargılanma masaya yatırıldı

19 Haziran 2013 Çarşamba 16:18
-tutuksuz-yargilanma-masaya-yatirildi

Hafta sonu Hopa’da yaşanan vahşet sonrası yargının tutuksuz yargılama kararına, Hopa’da bulunan siyasi parti temsilcileri, sivil toplum kuruluşları yöneticileri, bazı vatandaş ve yetkililer ilçe protokolüyle bir araya gelerek toplumda oluşan infial durumunu yetkililere aktardı.

Hopa kaymakamı Abdullah Akdaş, ilçe emniyet müdürü ve jandarma komutanının katıldığı toplantı Hopa öğretmen evinde yapıldı.  Hopa belediyesi, Hopa ticaret odası, Esnaf odası, Şoförler odası, Sundura muhtarı, Başköy muhtarı, Kemalpaşa merkez muhtarı, AK Parti, CHP, MHP, ÖDP, Halk evleri ve olay gecesi kavgaya tanık olan vatandaşlar katıldı.  Yapılan görüşmeler esnasında ortaya konan ortak fikir ‘Vahşi saldırı sonrası, göz altına alınan şahısların ertesi gün tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakılmasının doğuracağı sorunların altından kalkılması zor olaylara sebebiyet verilebilmesi olasılığı ve sanıkların can güvenliğinin sağlanması için tutukluluk hallerinin devam etmesi gerektiği’ yönünde oldu. Toplantı esnasında katılanlardan toplanan imzalarla bir basın açıklaması metni dağıtıldı. Metinde,

KAYMAKAMLIK MAKAMINA VE BASINA, KAMUOYUNA

Aşağıda imzası bulunan kurumlar olarak, Hopa’da 16.06.2013 tarihinde gece yarısı meydana gelen olayda, satırlı bıçaklı 5 kişinin Hopa meydanında 3 genci planlayarak ve isteyerek öldürmeye teşebbüs edip ağır yaralamalarına rağmen 17.06.2013 tarihinde savcılık soruşturması sonucu serbest bırakılmaları, kamu vicdanını yaralamıştır. Bu olay bilinçli olarak tasarlanmış olup, Hopa’da Laz Hemşin kavgası yaratmak ve taksim gezi platformunun, yaptığı eylemliliklere oluşan birlikteliği bozmak için planlanmış bir tezgahtır. Bizler bu oyunu görüyoruz. Saldırganların serbest bırakılmasında hiçbir hukuksal dayanak görmediğimiz gibi en az saldırganların satırla saldırması kadar vahim ve düşündürücüdür. Bu karar tezgahlanan bir oyunun devamıdır ve kamu vicdanını rahatsız etmiştir.

Saldırganların cezalandırılmasını düşünen büyük bir kitle, Emniyet ve adliyeye, yürürken gerginliğin artmaması için insanları durduran bizler bu kararla birlikte toplumun hassasiyetlerinin önüne geçemeyecek duruma düştük. Bu karar başlatılan provokasyonunun siyası iktidar eliyle devam ettirilmesi anlamını taşımaktadır. Bizler Hopa’da yaşayan ve yaşamaya devam edecek insanların kurumsal temsilcileriyiz. Ama siyasi iktidarın oyununa ortak olan atanmışlar Hopa’dan gidicidir. Eğer aşağıdaki taleplerimiz, gerçekleşmese Hopa’da gelişecek olan olumsuzluklardan; Kaymakamlık, Emniyet teşkilatı ve savcı ve hakimler sorumlu olacaktır. Dünyanın hiçbir yerinde böyle saldırılar cezasız kalmamıştır. Hukuk çiğnenmektedir. Biz bu hukuksuzluğa ortak olmayacağız ve şiddetin karşısında yer alarak halkların kardeşliğini savunmaya devam edeceğiz.

1.     Hopa’daki fuhuş ve uyuşturucu ticaretinin yapanların cezalandırılması ve önlenmesi

2.     Saldırganların derhal tutuklanması

Talep ediyoruz. ‘ denildi. UMGHaber okunma sayısı: 21361

htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER


YAZARLAR

ARTVİN - HAVA DURUMU

ARTVIN