erhan

SUSMA HAYKIR!

31 Mayıs 2019 Cuma 13:17
-susma-haykir

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Gençlik Kolları Başkanlığı tecavüz, “Çocuk İstismarları” ve çocuk yaşta evliliklerle ilgili sert açıklamalarda bulundu.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Merkez İlçe Gençlik Kolları Başkanı Serhat Okan Yıldız, tecavüzcülere onların yargılanmasına ve çocuk istismarına karşı açıklamalarda bulundu. Yıldız yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi; “Bilindiği üzere 1,5 yaşındaki çocuğumuz, Ecrin kardeşimize Samsun Vezirköprü´de tecavüz edildi, öldürülerek katledildi. Bu vahşet, haklı bir toplumsal infiale yol açtı, kadınların, kadın-erkek duyarlı herkesin haklı tepkilerine neden oldu. Zira İktidarın" yeni Türkiye “si, kadınlarımızın, çocuklarımızın sürekli olarak aşağılandığı, ikincilleştirmenin sistematik hale geldiği, kadın cinayetlerinin yüzde 1.400 arttığı, kadın ve çocuklarının bedeninin, kimliğinin ve emeğinin bir bütün olarak sömürüldüğü, nesneleştirildiği, kadın ve çocuk cinayetlerinin ve toplumsal cinsiyet eşitsizliklerinin arttığı; sokaklarında Türkiyeli-Suriyeli kadın ve çocukların dilencilik yapıldığı ve pazarlandığı bir ülke haline gelmiştir.

Kadın ve çocuk cinayetlerinin arttığı, kadınların çocuklarımızın kapatmanın ve köleler gibi sömürmenin peşindeki mevcut iktidarın kadınlara yönelik gerici uygulamalarını saymakla bitirmek olanaklı değil. Çocuk-ergen tüm kadınların evlere ve ucuz işgücü depolarına hapsedilmek istendiği, dinsel gerici ideolojiler ile eğitim ve nüfus planlamasının kürtaj politikalarında buluştuğu, çocuk gelinliğinin yaygınlaştığı, kadın bedeninin bir mülkiyet/sahiplik alanı olarak görüldüğü, kadınların gülmelerine, kahkaha atmalarına karşı çıkıldığı, hamilelerin sokağa çıkmamasının fetva edildiği, kadın ve erkeğin eşitliğinin fıtrata ters olduğunun söylendiği, doğum kontrolünün vatana ihanet olarak nitelendiği, kadın spiker izlemenin caiz olmadığı, her çalışan kadının gözü doymamış erkek olduğu vb. sayısız çirkin ve aşağılık örnek var. Biz bu düzeni değiştirene kadar kaç tane daha çocuğumuz kadınımız bu pisliğe kurban gidecek? Kim buna engel olacak? Ensar Vakfı’na sahip çıkan mevcut hükümet değil mi? Sokaktaki gerçek adaleti gerçek eşitliği gerçek özgürlüğü herkesin rahatça bir nefes alması için biz CHP Artvin Gençlik Kolları olarak bu vahşete dur diyeceğiz ve bununla birlikte çocuk yaşta zorla evliliğe kurban olanlar bunlarında herkesin bildiği gibi nikâhları imamların kıyması da karşıyız ve buna sonuna kadar dur diyeceğiz. Belki sarayımız, köşkümüz, kırmızı plakalarımız, adaletten uzak kalmış mahkeme salonlarımız yok ama bizimde inandığımız bizimde bir şeyleri değiştirebildiğimiz yarınlarımız, umutlarımız, özgürce inandığımız bir davamız var”. Dedi

 

Haberin etiketleri:

Artvin


Haber okunma sayısı: 338

htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER