erhan

SARIKAMIŞ HAREKATI

25 Aralık 2017 Pazartesi 11:05
-sarikamis-harekati

SARIKAMIŞ HAREKATI

Türk Eğitim Sen Artvin Şubesi Eski Başkanı Nizamettin Torun 22 Aralık Sarıkamış Şehitlerini anma günü nedeniyle bir yazı kaleme aldı. Torun yazısında şu ifadelere yer verdi;

“Yıl 1914...Yer Sarıkamış! Allahuekber Dağları’nın yer yer 2-3 bin rakımlı geçitlerinde ısı sıfırın altında eksi 30 derece..

"İlk sırada diz çökmüş 9 kahraman. Mavzerleriyle nişan almışlar, tetiğe asılmak üzereler ama asılamamışlar.. İkinci sırada cephane taşıyanlar var, sandıkları bir avuçlamışlar ki, kainattan hırslarını almak istiyor gibiler. Öylesine kaskatı kesilmişler.. Ve sağ başta Binbaşı Nihat. Dimdik ayakta, başı açık, saçları beyaza boyanmış, gözleri karşıda.. Allahuekber dağlarındaki bu son Türk müfrezesi Ruslara teslim olmadı, onlar çoktan Allah'a teslim olmuşlardı."

Sarıkamış Harekâtı, Osmanlı İmparatorluğu’nun I. Dünya Savaşı’nda Çarlık Rusyası’na karşı ilk cephe, ilk savaş..

1877-1878, 93 Harbi’nde Osmanlı Devleti’nin yenilgisi sonucu Kars, Ardahan, Batum, Artvin ve Yususfeli’nin bir kısmı savaş tazminatı olarak Rusya'ya bırakılmıştı. Dönemin Başkomutan Vekili olan Enver Paşa ilk planda, daha önce yitirilen bu yurt topraklarını geri almak istiyordu. Ayrıca, Almanya da bizden Avrupa cephelerindeki orduların bir kısmını üzerimize çekmemizi istiyordu.Enver Paşa 6 Aralık'ta Yavuz Zırhlısına binerek Trabzon’a hareket etmiş, oradan 13 Aralık'ta 3. Ordu’nun karargahının bulunduğu Köprüköy'e ulaşılmıştır.

Kafkas Cephesi’nde görevli Üçüncü Ordu’nun tüfekli asker sayısı 90 bin, yedeklerle 120 bini bulmaktadır. Rus ordusu 100 bin civarındadır. Rus ordusunda iki Ermeni Tugayı da katılmıştır.

Osmanlı kuvvetlerinin sayı üstünlüğüne rağmen bu askerin çoğu büyük bir savaş planını gerçekleştirmek için manevralarla yetiştirilmiş değildi. Bu kuvvetlerin büyük bölümü çölden gelmişti ve üzerlerinde yazlık üniformalar vardı.

Rus Kafkas ordusu sayıca fazla olmamasına rağmen ağır silah, topçu ve donatım bakımından kesin bir üstünlüğe sahiptiler. Rus ordusuna iki de Ermeni Gönüllü Tugayı da katılmıştır.

Tamamen karlarla kaplı, çok yüksek dağlık ve yolsuz bir arazide kış donatımından yoksun yaya ve atlı birliklerle yapılan bu harekât çok riskli idi. Bunu göze alan Enver Paşa’nın planı kısaca, "çevirme, kuşatma ve Rusları imha" esasına dayanır. Ordu Komutanı Hasan İzzet Paşa, harekâtta başarı şansını görmediği için görevinden ayrıldı. Ordu Komutanlığı'nı da üzerine alan Enver Paşa 22 Aralık'ta kuşatma harekatı emrini verdi.

Enver Paşa 26 Aralık'ta olumsuz sonuçlanan iki saldırıdan sonra X. Kolordu, nun gelmesini beklemeye başlamıştı. Gece ve gündüz yürünerek ve yolda soğuk, açlık ve yorgunluktan 10.000 can kırıldıktan sonra 27 Aralık’ta ancak 3000 kişi Sarıkamış'a ulaşabildi.

Sarıkamış Harekatı iki hafta içinde müthiş bir kırımla sonuçlandı. 4/5 Ocak 1915'te ağır kayıplar sonucu yenilgi kesinleşti.

Genelkurmay Sarıkamış'tan 12.bin askerin döndüğünü kabul etmektedir. Allahüekber dağının ıssız vadilerinde mezarsız, kitabesiz karlara gömülen, tipide kaybolan, çıldırıp uçurumlara düşen, hastane köşelerinde tifüsden ölen, Ruslara esir düşen, esarette hayatını kaybeden askerlerin tam olarak ne sayısını ne de isimlerini biliyoruz. Sarıkamış faciası Doğu Cephesi'nin fiilen çökertmesine yol açmış, Doğu Anadolu Rus işgaline uğramıştır.

Balkanlardan Kafkaslara koca bir çınar, ardında büyük bir çığlık bırakarak göçerken, Sarıkamış, altı yüz yıllık büyük imparatorluğun son perdedeki son hüzün anısı olarak kaldı. Bütün şehitlerimiz minnetle, rahmetle anıyoruz.

HABER: SAMİ ÖZÇELİK

 

Haberin etiketleri:

tarih


Haber okunma sayısı: 397

htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER