erhan

“GENÇLERE BIRAKACAĞIMIZ EN BÜYÜK MİRAS DOĞAMIZDIR!”

22 Mayıs 2020 Cuma 11:30
-genclere-birakacagimiz-en-buyuk-miras-dogamizdir

Yaşlı dünyamız, özellikle insanlar tarafından hırpalanmaya, kirletilmeye devam ediliyor.

Öyle ki artık yaşam alanlarının içine kadar geldiler. Hızlı bir tüketme, vahşice doğa katliamları artık nefes aldırmaz seviyeye çıktı. Dünya S.O.S veriyor. Bu sorun dünyanın her kıtasında yerinde var. Elbette ki Türkiye’nin neredeyse tek yeşil alanı olan Karadeniz’in tamamında da yaşanıyor. Bunlardan birisi de bir çok köyü İçkale Havzası’nın tamamını 2 ilçeyi Hopa ve Borçka’yı olumsuz etkileyecek, tarım alanlarına (Çay, fındık) su havzalarına ve insanların sağlığına büyük zarar vereceği aşikar olan Taş Ocağı” projesiydi. Bu proje alanına en yakın olan 2 köy Çifte köprü ve Çifteköprü. Köy halkı Borçka Belediye Başkanını davet ederek, dertlerini anlattı. Başkan Ercan Orhan, Borçka’yı da olumsuz etkileyecek bu projeye kayıtsız aklamayarak köylüleri ziyaret ederek onları dinledi.

Borçka Belediye Başkanı Ercan Orhan, Borçka ve Hopa arasında Cankurtaran mevkiinde bulunan ve taş ocağına karşı mücadele eden Çifteköprü ve Çiftepınar köylerini ziyaret etti.

 

Taş ocağının doğaya ve arıcılığa zarar vereceğini söyleyen köy muhtarı ve köylülerle bir araya gelen başkan Ercan Orhan, köyün yaş almışlarının önceden bayramlarını kutlayarak, bayram hediyeleri verdi.

Ziyaret sonrası açıklamalarda bulunan başkan Ercan Orhan: “Çifteköprü ve Çiftepınar köylerimiz uzun zamandır taş ocağına karşı mücadele ediyor. Bizler de hem belediye olarak hem de il genel meclisi üyesi arkadaşlarımızla köylerimizi ziyaret edip olayı yerinde görmek istedik. Köylülerimizin karşı çıktığı bir şeyi desteklememiz söz konusu değil. Konuyla alakalı Artvin Milletvekilimiz Sayın Uğur Bayraktutan da meclise soru önergesi verdi.”

GENÇLERE BIRAKILACAK EN BÜYÜK MİRAS DOĞAMIZDIR

Doğayı yok etmek yerine bu alanların köylünün geçimini sağlayacak şekilde alternatif bir turizm modeliyle geliştirilmesi gerektiğini vurgulayan başkan Ercan Orhan: “Balımızla, peynirimizle ve doğal güzelliklerimizle bir marka olabiliriz. Doğayı yok edecek uygulamalar yerine alternatif turizm modellerini tercih etmek gerekiyor. Borçkamız memleketin faydasına olan projelerde fedakarlık yapmıştır. Ancak doğamızın korunması, yeni nesillerin sağlıklı bir çevrede büyümesinin ne kadar önemli olduğunu korona günlerinden daha iyi anlıyoruz. Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün “bütün ümidim gençliktedir.” dediği gençlerimize bırakacağımız en büyük miras doğamız olacaktır. Bu duygularla 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramımızı da kutluyorum.” İfadelerini kullandı.

Haberin etiketleri:

Artvin


Haber okunma sayısı: 3201

htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER


YAZARLAR

ARTVİN - HAVA DURUMU

ARTVIN

ÇOK OKUNANLAR

FOTO GALERİ

VİDEO GALERİ