erhan

GAZETECİ HASTAYA DOKTOR SKANDALI!

22 Haziran 2019 Cumartesi 12:56
-gazeteci-hastaya-doktor-skandali

Biz gazeteciler, şiddetin her türlüsüne karşı olan, toplumsal barışın, huzurun sağlanması için çaba harcayan, kamu hizmeti veren çok önemli bir mesleğin erbabıyız. Bir çok haberi toplumun sinir uçlarına dokunmadan, özenle seçtiğimiz cümlelerle kamuoyuna aktarırız.

Özelikle sağlık çalışanlarına yönelik şiddetin her türlüsünü neden ne olursa olsun kimden nasıl gelirse gelsin,reddeder, yapanları kınar ve en ağır ceza almalarını talep ederiz.

Buna karşın bariz hata yapan sağlık çalışanlarını da uyarmak amacıyla haberlerimizi yapar, hatanın tekrar edilmesine karşı önlem alma noktasında sigorta görevi yaparız. Bu kez bir doktorun hasta olan gazeteciye karşı yaptığı yanlış ve sağlık skandalı haber konusu oldu:

Artvin'in en eski duayen gazetecilerinden biri olan 1980 yılından beri ulusal ve yerel basın olarak haber yapan Şavşat'ın Sesi gazetesi sahibi Gazeteci Erdoğan Kör, tansiyona bağlı şiddetli burun kanaması sebebiyle Şavşat Hastanesi Acil Servisi'ne gitti. Orada yaşadıkları ve başına gelenleri ise kendi gazetesinde yaptığı haber ile kamuoyu ile paylaştı. Gazeteci Erdoğan Kör, bu haberi yapmasının nedenini;

"Ben bir gazeteci olarak yaşadıysam, başka vatandaşlar yaşamasın diye bu haberi yapıyorum. Burada genç doktorumuza bir uyarı olsun istiyorum. Onun için adını açık olarak yazmayacağım. Umarım bir daha böyle bir şey yapmaz. Hayatım boyunca bir kere mahkemeye gitmeyen, ifade vermeyen bir insan olarak bana bunu yaşattığı için gerçekten çok üzgünüm. Şunu da söyleyeyim; Doktorlarımız, hemşirelerimiz, sağlık görevlilerimiz bizim gözbebeğimizdir.

Onlar bizim sağlığımızın sigortaları, neferleridir. Ve genel olarak tüm doktorlarımız, hemşirelerimiz, sağlık personelimiz gerçekten görevlerini çok güzel yapmaktalar. Onlara çok teşekkür ediyorum. Bu haberimizle de bilerek yanlış yapan, bana çok kötü bir an yaşatan, üzen doktorumuzu bir gazeteci ağabeyi olarak uyarıyorum."dedi.

Şavşat'ın Sesi gazetesinde yayınlanan haber ise şöyle;

ŞAVŞAT DEVLET HASTANESİNDE DOKTOR SKANDALI!

Şavşat Devlet Hastanesi Acil Servisinde sağlık skandalı..!

Şavşat Devlet Hastanesi Acil Polikliniğinde, burun kanaması geçiren hastaya müdahale edilmeyip kaderine terk edildi.

5 Haziran 2019 günü evinde rahatsızlanıp burun kanaması geçiren E.K. tedavi için geldiği Şavşat Devlet Hastanesi Acil Servisinde görevli Doktor E.G.’e dün ve bugün ara ara burun kanaması geçirdiğini tetkik ve tedavisinin yapılmasını istedi. Acil servisinde nöbetçi Doktor E.G., ‘Sizin kanamanızı görmeden tetkik ve tedavi yapmam mümkün değil’ diyerek hasta E.K. evine gönderildi.

Evine giden E.K. tekrar burun kanaması geçirmesi üzerine Şavşat Devlet Hastanesi Başhekimi Op. Dr. Gürol Köroğlu’nu arayarak rahatsızlığı hakkında bilgi verdi. Op. Dr. Gürol Köroğlu E.K.’ye “Siz hastaneye gidin, ben nöbetçi hekimi arıyorum, tetkik ve tedaviniz yapılsın.” demesi üzerine tekrar hastaneye giden E.K., Dr. E.G.’e “Sizi Başhekim Gürol bey benim tahlillerimin yapılması konusunda aradı mı?

-Gürol Bey beni aradı tahlilleriniz biraz sonra yapılacak demesi üzerine hasta E.K. “Ben bugün burun kanamam olduğundan, tetkik ve tedavimin yapılması için size geldim. Siz benim tahlillerimi yapmayarak eve gönderdiniz.

Bir hastanın tedavisini yapmanız için sizi birilerinin araması mı gerekiyor” demesine egoları tavan yapan Dr. E.G. kendi üstü olan Hastane Başhekimine bile nezaketten uzak bir şekilde unvanını bile söylemeyerek, amiyane bir tabir ve kibirle, “Ben sizin tahlillerinizi yapmıyorum. gidin sizin tahlillerinizi Gürol Köroğlu yapsın” diyerek hastaya dışarı çıkmasını söyledi.

Kanamalı hastaya müdahale etmeyen doktor kapris yaparak odasına gitti.

Bu durumlar yaşanırken Hasta E.K. nin tekrar burnundan aşırı derecede kan gelmesi üzerine hasta Dr. E.G.’ün yanına giderek “İşte görmek istediğiniz kan. Şimdi gördünüz mü” demesine -Evet gördüm diyerek hastaya hiçbir müdahale yapmadan odasına gitti. Hastanın kanamasını durdurmak için görevli hemşireler gazlı bez ile müdahale etmeye çalıştılar.

Başhekim Op. Dr. Gürol Köroğlu hastaya müdahale etti. Şavşat Devlet Hastanesi Başhekimi Op. Dr. Gürol Köroğlu hastaya Diş Hekimliği odasında müdahale ederek kanamayı durdurdu. Op. Dr. Gürol Köroğlu hastanın tetkik ve tahlillerin yapılması için acil servise yatışını sağlayarak yapılan tetkik ve tahliller sonucuna göre tedavisini sağladı.

‘Beyaz Kod’ Doktorun Egolarını Tatmin Sistemi Değildir

Şavşat Devlet Hastanesi Acil Servisinde sağlık skandalına maruz kalan E.K. Şavşat’ ın Sesi Gazetesi’ne açıklamalarda bulundu. E.K. yapmış olduğu açıklamada; “Hasta olarak gittiğim Şavşat Devlet hastanesi'nde tedavimin yapılmasını beklerken maalesef bir doktorun egoları ve kaprisleri ile karşı karşıya kaldım. “BEYAZ KOD” u kendi ego ve kaprisleri ile hırs ve intikam alma uğruna kullanan doktorun şunu bilmesini istiyorum ve bütün yetkililere sesleniyorum.

Doktorun BEYAZ KOD’a yapmış olduğu şikayet asılsız ve bir o kadarda sorgulanması gereken bir konudur. BEYAZ KOD, Hasta/hasta yakını ve çalışanların başına gelebilecek, hırsızlık, fiziksel, sözlü saldırı ve cinsel taciz durumlarında güvenlik personelinin en hızlı biçimde durumdan haberdar edilmesi ve olay yerine yönlendirilmesi amacıyla kurulmuş alarm sistemidir.

BEYAZ KOD’u kullanan doktor asılsız şikayetinin sorgulanmasını hem adli, hem de idari olarak talep etmekteyim. Hastayı muayene etmeyeceksin, hastaya bakmayacaksın, hastanın tahlillerini yapmayacaksın, kanamalı hastayı kendi kaderine terk edeceksin, bunlar yetmemiş gibi asılsız bir ihbarda bulunarak, devletin diğer birimlerini rahatsız edeceksin.

Bu sağlığımı tehlikeye düşürecek bir şekilde, yaşamış olduğum mağduriyetimden dolayı kamera kayıtlarına ve görgü tanıklarına başvurularak gereğinin yapılmasını arz ve talep etmekteyim.” dedi. Şavşat’ın Sesi Gazetesi olarak konunun takipçisi olacağımızı bildirir, sağlık skandalına maruz kalan E.K.’ye geçmiş olsun dileklerimizi iletiyor ismi geçen doktorun daha öncede BEYAZ KOD sistemini birkaç defa kullandığı iddiası konusunda bizlere gelen bilgilere açıklık getirilmesini istiyoruz."dedi.

Habere konu olan doktorun istifa ederek Şavşat'tan ayrıldığı, gazeteci Erdoğan Kör'ün ise doktordan davacı olduğu öğrenildi..

HABER: SAMİ ÖZÇELİK

Haberin etiketleri:

Artvin


Haber okunma sayısı: 424

htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER


YAZARLAR

ARTVİN - HAVA DURUMU

ARTVIN

ÇOK OKUNANLAR


  • Haber bulunamadı

FOTO GALERİ

VİDEO GALERİ