erhan

Doğuştan Yürüme Engeli Bulunan Genç Kıza Yardım Eli

19 Aralık 2017 Salı 10:45
-dogustan-yurume-engeli-bulunan-genc-kiza-yardim-eli

Doğuştan Yürüme Engeli Bulunan Genç Kıza Yardım Eli

Artvin Valisi Ömer Doğanay, Borçka’da doğuştan yürüme engelli olan tıpta Meningomyelosel, olarak bilinen doğuştan omuriliğin kese şeklinde dışa doğru çıkması olarak tarif edilen 14 yaşındaki Bilge Kara’nın, sağlığına kavuşması için yardım elini uzattı.

Vali Doğanay, kendisini geçtiğimiz günlerde makamında ziyaret eden engelli Bilge Kara’nın babası Mehmet Kara’nın sorunlarını ve taleplerini dinledi.

Doğanay, Bilge Kara’nın sağlık sorunları başta olmak üzere aileye her türlü maddi ve manevi yardımda bulunacağını söyledi.

-Vali Doğanay’dan ameliyat için kurum müdürlerine talimat

Devlet olarak her zaman engelli ve yardıma muhtaç vatandaşların hizmetinde olduklarını belirten Doğanay, “ Valiliğimizce aileye bu güne kadar her türlü yardım ve destekte bulunduk ve bulunmaya da devam edeceğiz. Engelli kızımızın sağlığına kavuşması için valilik olarak seferber olduk. Ayrıca kızımızın tekerlekli akülü araba isteğini yerine getirdik. Aile ve Sosyal Politikalar, SGK, İş Kur, Sağlık Müdürlüğü yetkililerine ameliyat için gerekli olan çalışmaların başlatılması talimatını verdim. Borçka Kaymakamız konuyla yakından ilgileniyor ve takip ediyor. Devlet olarak kızımızın sağlığına kavuşması için adeta seferber olduk. Kızımızın ameliyatın ardından sağlığına kavuşmasını rabbimden niyaz ediyoruz. Ayrıca maddi durumu iyi olmayan ve işsiz olan genç kızımızın babasını da uygun bir işe yerleştireceğiz.” dedi.

-Devlet seferber oldu

Vali Doğanay’ın talimatıyla İlçe Kaymakamı Hasan Meşeli, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Şentürk Ağırbaş, Sosyal Güvenlik Kurumu İl Müdürü Kahraman Derece, İş Kur İl Müdürü Cevdet Ertürk ile il sağlık müdürlüğü yetkilileri aileyi evinden ziyaret etti.

Kurum amirleri aileye geçmiş olsun dileklerinde bulunarak engelli Bile Kara ve ailesiyle yakından ilgilendi.

Genç kızın sağlık sorunları başta olmak üzere ailenin yaşadığı sıkıntıları, sorunları ve taleplerini dinleyen kurum amirleri genç kızın sağlığına kavuşması için gerekli tüm tedavi giderlerinin devlet tarafından karşılanacağını söyledi.

-Baba Kara’dan devlete teşekkür

Engelli babası Mehmet Kara ise kızının sağlığına kavuşması için devletin kendilerine sahip çıkmasından duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Kızının doğuştan yürüme engelli olduğunu belirten Kara, “Bugüne kadar çok büyük sıkıntılar çektik. Kızımızın biran önce sağlığına kavuşması için yıllardır hastanelerde tedavi gördük. Bugüne kadar 12 ameliyat geçirdi. Bugünlerde ise 13'üncü ameliyata hazırlanıyoruz. Ameliyat için 6 bin liraya ihtiyacımız var. Sayın valimiz başta ameliyat olmak üzere her türlü sorunlarımızla yakından ilgileniyor. Kızımın ameliyatına yardımcı olacaklar.” diye konuştu.

 

Kızının 13’üncü ameliyatı için Vali Doğanay’dan yardım talebinin kısa sürede yerine getirilmesinden dolayı çok mutlu olduğunu dile getiren Kara, “Birkaç gün önce valimizden randevu alarak durumu kendisine ilettim. Benim çocuğum duvara asılı bir şekilde hayatını sürdürüyor. Sayın valimize kızımın skolyoz ameliyatı olması gerektiğini anlattım. Sayın Valimiz ise beni can kulağıyla dinleyerek kızımın ameliyat olması için gerekli yardımı yapacağını söyledi.  Bu sözleri duyunca çok duygulandım ve mutlu oldum. Benimle yakından ve samimi olarak ilgilenen sayın valimize teşekkür ediyorum. Devletimizden, hükümetimizden ve milletimizden Allah razı olsun. En büyük hayalimiz kızımın biran önce sağlığına kavuşmasıdır” ifadelerine yer verdi.

Haberin etiketleri:

engelsiz yaşam


Haber okunma sayısı: 277

htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER