erhan

ARTVİN’DE OTİZME DİKKAT ÇEKMEK AMACIYLA OTİZM FARKINDALIK ETKİNLİĞİ” DÜZENLENDİ!.

13 Nisan 2019 Cumartesi 17:33
-artvinde-otizme-dikkat-cekmek-amaciyla--otizm-farkindalik-etkinligi-duzenlendi

Artvin Valiliğinin koordinesinde İl Milli Eğitim Müdürlüğünce düzenlenen etkinlik Halitpaşa Meydanı’nda toplanan öğrencilerin valilik önüne kadar yürüyüşü ile başladı.

Yürüyüş esnasında öğrenciler, mavi balonlarla birlikte  “Otizm farklılıktır”, “Otizme el ver”, “Sevgi sabır anlayış” yazılı dövizler taşıdı.

Valilik önünde düzenlenen etkinlikte konuşan İl Milli Eğitim Müdürü Abdül Celil Kahveci Nisan ayının Birleşmiş Milletler tarafından otizm konusunda farkındalık oluşturulup sorunlara çözün bulmak amacıyla “Dünya Otizm Farkındalık Ayı” olarak ilan edildiğini söyledi.

Kahveci, otizmin günümüzde her 150 çocuktan birini etkileyerek çocuklar arasında en hızlı yaygınlaşan nörolojik bozukluk olduğunu söyledi.

 Otizmin kapısını açmak için ilk önemli adımın erken teşhis olduğunu anlatan Kahveci, “Erken teşhis çocuğun gerekli tedavileri alarak hayata katılması için önemli adımdır.” dedi.

Kahveci, otizmi diğer engel gruplarından ayıran en önemli farkın erken tanı ve bireysel kaynaştırma etkinliğiyle otizmli çocukların sorunlarının büyük kısmının aşılması olduğunu dile getirerek şunları söyledi.

“Artvin Rehberlik Araştırma Merkezi ortaklığıyla özel çocuklarımız konusunda farkındalık oluşturmak için “ Özel Eğitime Gereksinim Duyan Bireylerin Anne Babası Olmak” isimli ulusal bir proje yürütmekteyiz. Toplum nüfusun yüzde 12,6’sını oluşturan engelli konusuna dikkat çekmek için, “engelsiz dünya için ses ver” projemiz içişleri bakanlığının düzenlediği “ Projem Türkiye” etkinliğinde bin 102 proje içinde ödül almıştır.” dedi.

Etkinlikte Vali Yılmaz Doruk ve öğrenciler ellerini boya batırarak tişört ve kumaşlar üzerine baskı yaptılar.  

Vali Doruk, otizmli öğrencilere değişik hediyeler verirken program sonunda öğrenciler ellerindeki mavi balonları gökyüzüne saldı.
SAMİ ÖZÇELİK

 

 

 

 

Haberin etiketleri:

Artvin


Haber okunma sayısı: 552

htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER