erhan

FİLMLERDE SİGARA BUZLANIYOR DA AYNI HASSASİYET SİLAHLARDA, İŞLENEN CİNAYETLERDE GÖSTERİLMİYOR?

12 Mart 2019 Salı 08:38
--filmlerde-sigara-buzlaniyor-da-ayni-hassasiyet--silahlarda-islenen-cinayetlerde-gosterilmiyor

Borçka Lisesi’nin 70’lerin, 80’lerin, 90’ların efsane matematik öğretmeni, binlerce öğrenci okutmuş, başarılı öğrencileriyle ün salmış olan emekli öğretmen, emekli olduktan sonra bir süre aktif siyasete de atılan ve Borçka CHO İlçe Başkanlığı da yapan Emine Türkan Yeşilgökçen Küçük “8 Mart Dünya Emekçi kadınlar Günü” nedeniyle gazeteci Turgut Topal’ın canlı yayın programına açıklamalarda bulundu.

  Küçük, kadına yönelik şiddetin yanlış politikalar, eğitim sorunlarından ve asırlardan beri gelen ataerkil yapının aynı şekilde devan etmesi nedeniyle arttığını savunarak şunları söyledi;

8 MART KUTLANACAK GÜN DEĞİL 129 EMEKÇİ KADINI ANMA GÜNÜDÜR!

“Ben Türkan Emine Yeşilgökçen Küçük.  Emekli matematik öğretmeniyim. Bugün  “8 Mart Dünya Emekçi kadınlar Günü.” Öncelikle bu gün kutlama değil, anma günü olabilir. Çünkü 1857 yılında 129 emekçi kadın fabrika içinde yakılarak öldürüldü.  Biz 8 Mart’ta işte bu trafik olayı anmak için bir araya geliyoruz.  

8 MART’TA ERKEKLERİN KADINLARA HİZMET ETMESİNİ İSTERDİM

Sadece kadınlarımızın değil, herkesin emeğine sahip çıkılmasını istiyorum. Yasaları çıkarmanın yeterli olmadığını aslolanın bunları hayata geçirmek olduğunu hepimiz çok iyi biliyoruz. Ben, bugüne erkeklerimize sitemle başladım. 8 Mart’ta erkeklerin kadınlara hizmet etmesini isterdim.  Tabii ki bunu kadınlarımızın yapması farklı bir şey ama ben bugün yine de erkeklerin “Hanımlar bugün hizmeti biz yapacağız!” demesini beklerdim. Onlar böyle bir şey yapmıyorlarsa bile biz kadınlar, bu haklarımıza sahip çıkalım.

“MAALESEF KADINLAR OLMASI GEREKEN YERLERDE DEĞİL!.”

Maalesef  şu anda kadınlar bulunması gereken yerde değil.  Dünya nüfusunun aşağı yukarı yarısı kadın, yarısı erkektir.  Öyle olunca her yerde bizlerin de eşit oranda siyasette, bürokraside, yönetimde,  işgücünde  nüfusumuza oranla temsil edilmemiz gerekiyor. Bizler, kadınlar olarak gerçekten dünyanın yükünü taşıyoruz. Etrafımıza şöyle bir bakın, nereye bakarsanız kadının eserini ve izlerini görürsünüz.

 Ama buna rağmen en çok horlanan, katledilen Töre cinayetine kurban gidene yazık ki  yine kadınlar. Özellikle son yıllarda ülkemizde ve dünyada kadına yönelik şiddet ayyuka çıkmış durumda. Bunlar bizim toplumsal olarak sosyal yaşamımızda kanayan çok büyük yaramızdır. 

KADINLARLA İLGİLİ YAŞANANLAR İÇİN DEVLETİN 

YANLIŞ UYGULAMALARI POLİTİKALARI DİYEBİLİRİZ

Bunun nedeni eğitim, ekonomi, kültür alanında geride kalmamız, okumayan, dinlemeyen, anlamayan bir ataerkil yetiştirilmiş erkek egemen toplum, kısaca hepsi var. Devletin yanlış politikaları da diyebiliriz.  Örnek vermek gerekirse; filmlerde sigara ve içkinin üstü buzlanırken, yani görüntüsü karartılırken, daha ince anlatımla sansürlenirken,  silah, bıçak, kılıç, ateş etme, kesme yaralama  ve cinayet sahneleri  için aynı hassasiyet gösterilmez. Devlet Bu konuda da  çok ciddi bir politika üretmek zorundadır.  Bunlar böyle kişisel olarak halledebileceğimiz şeyler değil. 

Biz Kadınlar olarak örgütlenerek, seslerinizi duyuracağız, haklarımıza sahip çıkacağız. Devlet bize sahip çıkacak.  Bu konuda erkeklerimiz de kadınların yanında olacak ve devlet Politikalar üreterek bunun önüne geçebilir kadın olduğumuzu yerimizi ama kadın haklarımızı bileceğiz ve buna sahip çıkacağız bunu uygun şekilde toplumun tüm kesimlerine, bilmeyenlere anlatalım. Bana bu fırsatı verdiğiniz için teşekkür ederim.” Dedi.

HABER: SAMİ ÖZÇELİK

 

Haberin etiketleri:

Artvin


Haber okunma sayısı: 832

htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER