erhan

Geleneksel bankacılık tarih oluyor

06 Kasım 2012 Salı 00:03
geleneksel-bankacilik-tarih-oluyor

Aktif Bank Genel Müdürü Önder Halisdemir, bankacılık sektörünün de yeni bir kırılma noktasının arifesinde bulunduğunu, geleneksel bankacılığın tarih olduğunu kaydetti.

Aktif Bank'ı “Yeni jenerasyon bankacılığın mucidi” olarak konumlandırdıklarını belirten Genel Müdür Önder Halisdemir düzenlediği basın toplantısında Aktif Bank'ın bankacılık sektöründe emin adımlarla yükselmeye devam ettiğini, 2007 yılından bu yana 45 kat büyüyerek “Türkiye’nin en hızlı büyüyen bankası” olma unvanını elde ettiğini söyledi. Önder Halisdemir konuşmasında,dünyada teknoloji, iletişim ve şehirlere göç olgusunun ana akımları oluşturduğunu belirtterek "Bu ana akım diğer unsurları dönüştürüyor.Kentleşen nüfus referansını geçmişten, geleneklerden değil mevcut trendlerden alıyor.Trend yaratmak, yönlendirmek küresel ciroyu belirliyor. Büyük şehirler birbirini dönüştürüyor. İstanbul, Newyork, Tokyo, Londra, Berlin gibi şehirler de bulundukları ülkeleri dönüştürüyorlar. Artık ülke nüfuslarının büyük çoğunluğu kentlerde yaşıyor. Kent tipi tüketim kalıpları belirleyici” dedi.Kentleşme ve bilgi teknolojilerindeki gelişmelerin hizmet sunuş biçimlerine getirdiği yeni anlayışa da vurgu yapan Halisdemir, Aktif Bank’ı yapılandırırken dünyadaki bu değişimi tespit edip buna cevap verdiklerine dikkat çekti.

"ŞUBELERİN MODASI GEÇİYOR"

Genel Müdür Önder Halisdemir, sektörün geldiği noktada, şube sayısının fazlalığının ekonomik büyüklüğü değil, sorunun büyüklüğünü gösterdiğini söyleyerek sözlerine şöyle devam etti: “Biz de Aktif Bank olarak, şubesiz bankacılığı kurmaya çalıştığımız yapının temeli olarak gördük. Hizmetlerimizi ‘modası geçmekte olan şubelerde’ değil, mekan bağımsız müşterinin ihtiyaç duyduğu anda ve yerde ulaşabileceği şekilde konumlandırdık”dedi.Hızla değişen teknolojinin bir sonucu olarak, alternatif dağıtım kanallarının banka müşterileri için şubelerden öncelikli hale geldiğini bildiren Halisdemir konuşmasında şunları söyledi: “Biz bankacılar için de durum değişti. Artık sektörde rekabet, müşteriyi hizmete çağırmaktan değil, hizmeti müşteriye götürmekten geçiyor. Geleneksel bankacılık ölüyor.Ülke ekonomilerinin ve düzenleyicilerin buna hazırlanması gerekiyor. Biz, Aktif Bank olarak tüketici davranışlarındaki değişimleri, teknolojideki yeniliklerin ürün ve hizmetlerde yarattığı dönüşümü fark ettik. Bankacılıkta yapılmayanı yapmaya odaklandık. Yenilikçi yaklaşımımız ve müteşebbis iş tutuşumuzla Türk bankacılık sektöründe odaklandığımız alanlar olan dağıtım kanalları, fonlama ve ödeme sistemlerinde tabuları yıktık.”

"SANAL DÜNYA İLE GERÇEK DÜNYAYI ENTEGRE ETTİK"

Aktif Bank’ın bankacılık faaliyetlerini "Doğrudan Bankacılık", "Şehir Bankacılığı"ve "Bölgesel Bankacılık" olmak üzere 3 sacayağı üzerine inşa ettiğini söyleyen Önder Halisdemir, bu yaklaşımlarını şöyle açıkladı: “Aktif Bank olarak internet, iletişim merkezi, mobil kanallardan oluşan kanalları sanal ağları yaygın reel fiziksel ağlar ile entegre ettik. Sanal dünya ile reel dünyayı entegre ederek müşteriyi bankaya getirmek yerine bankayı müşteriye götürdük. Türkiye'nin ilk ‘Direkt Bankası’nı oluşturma konusunda vizyonumuzu ve yeteneklerimizi ortaya koyduk. Her yıl yüzbinlerce kredi ve para transferini, milyonlarca kart işlemine aracılığı, milyarlarca fonlamayı şube kullanmadan gerçekleştiriyoruz.”

Türkiye’de ilk kez kurulan bir model olan “Şehir Bankacılığı” modeli ile de ekonominin kılcal damarlarına girdiklerini,Aktif Bank'ın yakın coğrafyalarda yeni lisans, iştirak veya ortaklıklar aracılığıyla finans hizmetlerinin verilmesine dayanan “Bölgesel Bankacılık” yaklaşımının Türk Bankacılığının yüksek know-how seviyesi, hedeflenen pazarlarla Türkiye'nin gelişen ekonomik ilişkileri ve iş hacimlerinden oluştuğunu ifade eden Halisdemir," Bölgesel Bankacılık ile içinde bulunduğumuz yakın coğrafya içerisinde organik olarak yayılmanın yanı sıra ülkemize yeni yatırımlar çekme yönünde adımlar atıyoruz” dedi.

"DÜNYANIN EN YENİLİKÇİ BANKASI SEÇİLDİK”

Aktif Bank’ın bankacılık sektörüne kattığını belirttiği yenilikler konusunda da bilgi veren Önder Halisdemir, Aktif Bank’ın fonlama yapısını sürekli genişletmekte olduğunu ve Türkiye'de yeni piyasaların oluşmasına katkı sağladıklarını söyledi. Halisdemir “Mucidi olduğumuz ve ilk olarak 2009 yılında 35 milyon TL tutarında çıkardığımız ‘commercial paper’ özellikli banka bonosu ile bugüne kadar 5.3 milyar TL tutarında ihraç yaptık. Diğer bankaların da bizi izlemesiyle artık Türkiye’de bankaların bono ve tahvil çıkarması sıradan bir konu oldu. 2011 yılında ilk ihracını gerçekleştirdiğimiz Türkiye'nin ilk Varlığa Dayalı Menkul Kıymeti (VDMK) ile de 1 yıl içerisinde toplam 859 milyon TL’lik ihraç tutarına ulaşarak Türkiye'de ilk defa bir kurum olarak varlıklarımızı bilançomuzdan çıkartarak menkul kıymetleştirdik”diye konuştu. Halisdemir,2012 yılında da İMKB’de 20 milyon TL tutarında ilk “İslami Borçlanma Aracı İhracı”nı gerçekleştirdiklerini ifade ederken, Aktif Bank’ın yenilikçi ürün ve hizmetleri dolayısıyla yurtdışından önemli ödüllerle de döndüklerini belirtti. Genel Müdür Halisdemir, 2011 yılında konusunda dünyanın en prestijli yarışmalarından olan “Financial World Innovation’ da finale kaldıkları dünyanın en büyük bankalarından dördünü geride bırakarak “Dünya’nın En Yenilikçi” bankası seçildilerini, ilgili yarışmanın 2012 elemelerinde ise 3 farklı kategoride yine çok güçlü adaylarla finale kalmalarına karşın bu yılda başarılı neticeler beklediklerini ifade etti. Dahil oldukları farklı yarışmalarda 2012 yılında 19’u uluslararası olmak üzere 21 ödül aldıklarını söyleyen Halisdemir, “Son olarak, finans dünyasının en prestijli yayınlarından Global Banking and Finance Review tarafından ‘En İnovatif Yatırım Bankası’ ve ‘En İyi Yapılandırılmış Finansman Bankası’ ödülleri ile bu alandaki başarılarımızı da uluslararası alanda bir kez daha kanıtladık” dedi.Kaynak: http://ekonomi.milliyet.com.tr/geleneksel-bankacilik-tarih-oluyor/ekonomi/ekonomidetay/05.11.2012/1622317/default.htmEtiketler: İstanbul , Türkiye , İMKB , Berlin , Londra , Tokyo , Aktif Bank , tahvil , teknoloji , 2011 , bono , model , tüketim , akım , internet , Ödül , Trend , 2012 , Türkiye'nin , Türkiye'de , FinaleHaber okunma sayısı: 1185

htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER


YAZARLAR

ARTVİN - HAVA DURUMU

ARTVIN

ÇOK OKUNANLAR


  • Haber bulunamadı

FOTO GALERİ

VİDEO GALERİ