erhan

DÜNYA EKONOMİSİ TOPARLANIYOR

02 Ekim 2013 Çarşamba 07:21
dunya-ekonomisi-toparlaniyor

TÜRKİYE İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Mehmet Büyükekşi, Eylül Ayı’nda geçen yılın aynı ayına göre ihracatın yüzde 11.1 artışla 12 milyar 555 milyon dolar olarak gerçekleştiğini açıkladı.

 

 Sarp Sınır Kapısı’nın bulunduğu Artvin’in Hopa İlçesi Kemalpaşa Beldesi’ndeki Sarp Otelde Eylül ayı ihracat rakamlarının açıklanması için düzenlenen toplantıya TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi, Artvin Valisi Kemal Cirit, TİM Başkanvekili Mustafa Çıkrıkçıoğlu, Doğu Karadeniz İhracatçılar Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Hamdi Gürdoğan,  Artvin Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Kurtul Özel, Artvin Belediye Başkanı Emin Özgün,  Kemalpaşa Belde Belediye Başkanı Yalçın Emiralioğlu, Arhavi Belediye Başkanı Coşkun Hekimoğlu ile ihracatçılar katıldı.

 

 

HEM KARA HEM DENİZ HUDUT KAPISINA SAHİBİZ

 

Toplantıda bir konuşma yapan Artvin Valisi Kemal Cirit, Eylül ayı ihracat verilerini Artvin’de paylaşmak üzere kente gelen ülkenin seçkin işadamlarını ve ihracatçılar meclisinin üyelerini Artvin’de ağırlamaktan duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Artvin’in Türkiye’nin çok önemli bir sınır kenti olduğunu belirten Vali Cirit,” Sarp Sınır Kapısı ve Hopa Limanı ile hem kara hem de deniz hudut kapısına sahip bir serhat kentiyiz. Dolayısıyla çok önemli bir sınır kapısına sahibiz.

Sarp Sınır Kapısı’ndan 2012 yılı 30 Eylül itibarıyla 4,1 milyon yolcu giriş-çıkışı varken, 2013’de şu ana kadar 5 milyona ulaşmıştır. Bu da bir önceki yıla göre % 21’lik bir artış demektir.  Yine aynı dönemde 324 binden 370 bine yakın tır-kamyon giriş çıkışı olmuştur. Buradaki artış ise % 15’lerdedir.

 

 

SARP SINIR KAPSPINDAKİ SORUNLARI BİLİYORUZ

 

Yolcu giriş ve çıkışları itibarıyla ülkemizde kara hudut kapıları içerisinde 1. sırada, hava sınır kapılarını dahil ettiğimizde Atatürk ve Antalya havalimanlarından sonra 3. sıradadır.  Sarp Sınır Kapısı’nda bazı sorunları yaşıyoruz ve bu sorunların farkındayız, biliyoruz. Hızlı hareket edip bir an önce kapıda yaşanan sorunları çözmek arzusundayız.  Yalnız işadamlarımız için öncelikli geçiş kartı uygulamasını başlattık. Bu yeni uygulamayla işadamlarınız sınırda beklemeden ülkeden çıkış yapabilecekler. 2012 yılında ihracatımız ithalattan yüksektir. En çok ihracat Gürcistan, Azerbaycan ve Rusya’ya yapılmaktadır.  İthalatta ise Rusya ve Çin gelmektedir.

Biliyorsunuz devletimiz 2023’te 500 milyar dolarlık bir ihracat hedefi koydu. Bu ihracat hedefine uygun olarak siz işadamları üretime çok büyük katkıda bulunuyorsunuz. Ben ülkemizin bu seçkin ilinde bu vesile ile seslenme imkânı bulduğum için kendimi mutlu hissediyorum. Artvin birçok işadamıyla, bürokratıyla, politikacısıyla bugün Türkiye ekonomisine, Türk siyasetine, Türk bürokrasisine hizmet vermekte ve yönetici pozisyonunda görev almaktadır. Bu ülke içerisinde bir sınır ili olarak bende varım demektedir. Sizlere tekrar hoş geldiniz diyor,   Sayın Başkanımızın açıklayacağı eylül ayı ihracat rakamlarının ülkemizin hedefleri doğrultusunda gerçekleşiyor olduğuna şahit olmaktan büyük mutluluk duyacağımızı ifade ediyor, hepinize saygılar sunuyorum” diye konuştu.

 

 

DÜNYA EKONOMİSİ TOPARLANIYOR

 

Vali Cirit’in ardından, gelişmiş ülkelerdeki ekonomik gelişmelerin yukarı yönlü, gelişmekte olan ülkelerde ise sermaye çıkışının etkisiyle aşağı yönlü olduğunu kaydeden Türkiye İhracatçılar Meclisi Başkanı Mehmet Büyükekşi, dünya ticaretinde belirgin toparlanma sinyali olduğunu belirterek, “Gelişmiş ülkelerdeki imalat verilerindeki toparlanmaya bağlı olarak yılın tamamı için dünya ekonomilerinde yüzde 2.2, gelişmiş ülkelerde yüzde 1.2 ve gelişmekte olan ülkelerde ortalama yüzde 5 civarında büyüme bekleniyor. ABD küresel talepteki daralmaya çözüm arıyor. Bu çerçevede AB ile Serbest Ticaret Anlaşması başlattılar. Bu konuda TİM olarak temmuz ayında başlattığımız ´ABD-Türkiye Etki Analizi´ çalışmasını tamamladık” dedi.

 

 

AB’DE EURO BÖLGESİ´NDEKİ TOPARLANMA DEVAM EDİYOR

 

AB cephesine bakıldığında, ülkeler arasında farklılaşma olmakla birlikte bir bütün olarak Euro Bölgesi’nde ekonomik faaliyetlerde toparlanma olduğuna dikkat çeken TİM Başkanı Büyükekşi, Almanya’nın ağustos ayında üretimde son 7 ayın en güçlü performansını sergilediğini ve büyümedeki toparlanmanın 3’üncü çeyrekte de devam ettiğini vurguladı. Ekşi, “Gelişmekte olan ülkeler cephesinde yaşanan finansal çalkantılarla büyüme azalan bir trend izliyor. Özellikle Hindistan, Meksika, Güney Afrika ve Rusya’da büyüme yavaşladı, Çin ise güçlü büyümesini halen sürdürüyor” diye konuştu.

 

 

İHRACATIN GELECEĞİ FED’E BAĞLI DEĞİL

 

FED’in parasal genişlemeden çıkış stratejisinin eylül ayında da netleştirmemesinden en çok gelişmekte olan ülkelerin olumsuz etkilenmesini beklediklerini ifade eden Büyükekşi, “Herkesin hemfikir olduğu olgu, eninde sonunda parasal genişlemede frene basılacağı yönünde. Bunun 2 ay önce ya da 3 ay sonra olmasının çok büyük önemi yok. İhracatın geleceğini FED’in kararlarına bağlamadık. Türkiye’nin FED cephesinden gelen açıklamalarla kafasının karışmasına izin verilmemesi gerekir” ifadesini kullandı. Büyükekşi konuşmasını şöyle sürdürdü:

 

 

FED ENİNDE SONUNDA FRENE BASACAK!

 

“ABD Merkez Bankası FED, parasal genişlemeden çıkışa ilişkin haziranda bir takvim açıklamıştı. Ancak FED parasal genişlemeden çıkış stratejisini, eylül ayında da netleştirmedi ve öteledi. 29-30 Ekim toplantısına kadar piyasalarda yeni bir bekleme ve belirsizlik dönemi oluştu. Yeni küresel koşullarda; daha yüksek faiz oranlarının oluşması, doların diğer kurlar karşısında değer kazanması, emtia fiyatlarının düşmesi, borçlanma olanaklarının zorlaşması ve daha pahalı hale gelmesi, sermaye akışlarının dolar cinsi varlıklara yönelmesi beklentileri yükseliyor. Yeni küresel koşullardan en çok gelişmekte olan ülkelerin olumsuz etkilenmesini bekliyoruz. Ancak bu etki daha ziyade varlık ve hisse senedi fiyatlanmasında olacak, çünkü borçlanma maliyetleri artacak.

Artık herkesin hemfikir olduğu bir olgu var: FED eninde sonunda parasal genişlemede frene basacak. Dolayısıyla bunun 2 ay önce ya da 3 ay sonra olması, ekonomik açıdan Türkiye için büyük önem taşımıyor. Biz FED cephesinden gelen açıklamalarla kafamızın karışmasına izin vermeyelim. İhracatımızın geleceğini de FED’in kararlarına bağlamış değiliz.”

 

 

SERMAYENİN YÖNÜ KRİTİK BİR KONU

 

Özellikle gelişmiş ülkelerde ve ana pazarlardaki ithal ürünlere yönelik talebi daha yakından takip ettiklerini ifade eden Büyükekşi, “500 milyar dolarlık ihracat hedefini unutmadan yola devam edelim. Türkiye için kritik önem taşıyan konu sermaye hareketlerinin yönü. Halihazırda, Türkiye’ye net sermaye girişi düşüyor. Dolayısıyla önümüzdeki dönemde odaklanmamız gereken konu katma değerli ürünlerimizin artışı ve doğrudan yabancı yatırımlar olmalı. Türkiye, yurtiçinde üretimi karlı ve istikrarlı kılacak yeni bir iklim yaratmaya odaklanmalı.

 

 

GİRİŞİMCİ YATIRIM YAPMALI

 

Girişimci yatırım yapmalı, istikrarlı ve rekabetçi kur desteğini görmeli, ekonomik faaliyetinden kar etmeli. İhracat da bu şartlarda büyümeyi ve istihdamı sırtlar. Aksi halde FED bizim tartışmalarımızın merkezine oturur” dedi. Türkiye ekonomisindeki güncel gelişmeleri de değinen Büyükekşi, “15 çeyrektir büyüyen Türkiye ekonomisi, ihracat artışıyla büyüme hedefini birlikte düşünmelidir. Dolayısıyla ne ihracatı, ne de büyümeyi feda etmemeliyiz” ifadelerini kullandı.

 

 

DEMOKRATİKLEŞME PAKETİ

 

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan´ın açıkladığı demokratikleşme paketini de değerlendiren TİM Başkanı Büyükekşi, çözüm sürecine başından beri verdikleri desteğin, yeni demokratikleşme paketi için de tekrarlanacağını söyledi. Büyükekşi, “Yeni demokratikleşme paketinin Türkiye için yeni bir kilometre taşı olacağına inanıyoruz. Türkiye son 10 yılda yaptığı ekonomik atılımları demokratikleşmeyle birlikte gerçekleştiriyor” dedi.

 

 

EYLÜL AYI İHRACATI YÜZDE 11.1 ARTTI

 

İhracat rakamları ile ilgili açıklamalar yapan TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi, eylül ayında ihracatın, yüzde 11.1 artışla 12 milyar 555 milyon dolar olarak gerçekleştiğini söyledi. Böylelikle ilk 9 aydaki ihracatın geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 0.6 artışla 111 milyar 980 milyon dolara ulaştığını kaydeden TİM Başkanı Büyükekşi, 12 aylık ihracat rakamının ise yüzde 3.3 artış gösterdiğini ve 151 milyar 530 milyon dolar olduğunu bildirdi.

TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi´nin açıklamalarının ardından 2012 yılında Artvin´den en fazla ihracat yapan firma temsilcilerine plaketleri verildi.

Buna göre Artvin’de ihracatta; Kesmal Kardeşler 2012 İhracat şampiyonu olurken;

 2. sırada Çelik Sabayii, 3. Sırada Durmuşoğlu Sanayii, 4. Sırada Bayraktar Dış Ticaret ve 5. Sırada ise  Yalçınlar  Stell yer aldı.

 

 

TİM VERİLERİ: GEMİ VE YAT İHRACATI PATLADI

 

Tim verilerine göre, eylül ayında ihracatını en fazla arttıran sektör, yüzde 695 artışla gemi ve yat sektörü oldu. Bu sektörü, yüzde 82 ihracat artışıyla zeytin ve zeytinyağı, yüzde 31 artışla otomotiv sektörü izledi. Eylül ayında en fazla ihracatı, 1 milyar 966 milyon dolarla otomotiv sektörü gerçekleştirdi. Otomotivi, hazır giyim ve kimyevi maddeler sektörleri takip etti.

 

 

ARTIŞ HIZINDA SAKARYA BİRİNCİ

 

İller bazında ise en fazla ihracat artışı yapan il yüzde 42 artış ile Sakarya oldu. Sakarya’yı yüzde 33 artışla Ankara, yüzde 20 artışla Bursa izledi. Denizli’nin ihracatı yüzde 13, Adana’nın yüzde 11, İstanbul ve İzmir’in ihracatı da yüzde 10 arttı.

 

 

AB’YE İHRACATTA YÜKSEK ORANLA ARTIŞ SÜRÜYOR

 

Eylül ayında, AB pazarındaki ihracat artışı sürdü. AB’ye ihracat eylül ayında yüzde 12 arttı. Eylül ayında Bağımsız Devletler Topluluğu ülkelerine yüzde 12, Ortadoğu’ya yüzde 7, Afrika’ya yüzde 4, Kuzey Amerika ülkelerine de yüzde 3 ihracat artışı yakalandı. Eylül ayında ön plana çıkan ülkeler ise yüzde 438 ihracat artışı ile Gine, yüzde 200 artış ile Malezya ve yüzde 140 artış ile Suriye oldu. Eylül ayında Litvanya’ya ihracat yüzde 131, Güney Kore’ye ihracat yüzde 125, Japonya’ya ihracat yüzde 90, Çin’e ihracat da yüzde 44 artış gösterdi.

 

 

TOPLANTIDA SORU CEVAP BÖLÜMÜ

 

TİM Başkanı Büyükekşi, toplantının ardından soruları yanıtladı. Bir gazetecinin Demokratikleşme Paketi´nin ekonomiye katkısına ilişkin sorusu üzerine Büyükekşi, ülkelerinin ekonomisin önünün açılması için önce demokratikleşmenin gerçekleşmesi gerektiğini ifade ederek, "Biz ihracatı nereye yapıyoruz, yurt dışına yapıyoruz. Bir ülke ne kadar demokratikleşirse ihracat o kadar kolay olur. Onun için biz başından beri her türlü demokratikleşmeyi desteklediğimizi söylüyoruz. Çünkü ülkelerin yurt dışındaki imajı son derece önemli. Özgürlükler, demokrasi her zaman ihracatımız açısından çok önemli" dedi.

İhracat hedefi konusunda tahminin sorulması üzerine ise Büyükekşi, şunları kaydetti:

"Yılbaşında orta vadeli programda 158 milyar dolar bir hedef konuldu. Biz bunun 160 milyar dolar olacağını tahmin ettiğimizi söyledik. Bizim mal ihracatımızda herhangi bir düşüş yok. Türkiye´nin geçen sene ile bu sene arasında külçe altın ihracatında yüzde 50 düşüş var. Büyük bir ihtimalle ekim ayındaki orta vadeli programda 158 milyar dolarlık hedef aşağıya çekilecek. Mal ihracatında da değil bu da altın ihracatında olacak, tahminimizin 154 milyar dolara çekilir diye bekliyoruz."

Büyükekşi, AB ülkelerine ihracat ile ilgili bir başka soru üzerine ise "AB ülkelerine ihracat geçen ay yüzde 6 artmıştı. Bu ay yüzde 12 arttı. Krizin yavaş yavaş Avrupa´da bittiğinin habercisi. Türkiye´nin ilk 10 ülke ihracatında Avrupa´da bulunan ülkelerin hepsinde ihracatta artış var. inşallah bundan sonra AB´ye ihracat artışımızın devam edeceğini düşünüyoruz" diye konuştu.

Avusturya´daki tır krizi ile ilgili bir soruya ise Büyükekşi, "Görüşmeler devam ediyor. Bizim 125 bin tır geçiş karnesine ihtiyacımız var, bize verilen 20 binler nispetinde. Bu Bir şekilde ihracatı engellemeye yönelik bir adım" dedi.

Toplantı, Artvin´deki başarılı ihracatçılara plaket verilmesinin ardından sona erdi.

Basın toplantısını ardından Vali Cirit, konuklarını Arhavi ilçesinde bulunan doğal güzelliğiyle ünlü Ortacalar köyüne götürdü. Burada bulunan Osmanlı dönemine ait tarihi çifte kemer köprüleri gezen konuklar akşam saatlerinde ilçeden ayrıldı.

Türkiye İhracat Meclisi Eylül Ayı İhracat açıklamasının ardından Vali Cirit ve konukları Arhavi Çifte Köprü’ye ziyaret gerçekleştirdi. Gördükleri manzaradan ve tarihi, mimari eserden oldukça etkilenen TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi ve Yönetim Kurulu Üyeleri; “Burası gerçekteni muhteşem bir yer. Döndüğümüzde arkadaşlarımıza bu güzel köşemizden kesinlikle söz edeceğiz” ifadelerini kulandılar. Vali Kemal Cirit de bu yıl Eylül Ayı İhracat Rakamlarını Artvin’de açıklayan TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi ve yönetim kuruluna teşekkür ederek Türkiye’nin ekonomik bakımdan büyümeye devam etme temennisinde bulundu.HABER: SAMİ ÖZÇELİK/08 HABER

Haberin etiketleri:

İHRACAT


Haber okunma sayısı: 22234

htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER


YAZARLAR

ARTVİN - HAVA DURUMU

ARTVIN