erhan

YEREL BASINA CAN VERECEK BÖLÜM AÇILIYOR

09 Mayıs 2017 Salı 13:02
yerel-basina-can-verecek-bolum-aciliyor

YEREL BASINA CAN VERECEK BÖLÜM AÇILIYOR

 VALİ ÖMER DOĞANAY TAM DESTEK VERDİ

 

Artvin Faal Gazeteciler Derneği’nin 3 yıl önce dönemin Valisi ve İl Milli Eğitim Müdürlüğü’ne yaptığı ziyaretler esnasında dile getirdiği önerisi kabul gördü. 

Artvin Faal Gazeteciler Derneği Kurucu Başkanı Yaşar Kars ve Yönetim Kurulu’nun Vali Kemal Cirit’i ziyaret ettiğinde 2014’te dile getirdiği, yerel gazeteciliğin gelişmesi ve kalitesinin artırılabilmesi için gazetecilikle ilgili bir bölüm açılması projesi 2017 yılında Milli Eğitim Bakanlığı’nda kabul görerek geçti.

KONU AFGAD TARAFINDAN 3 YILDA 3 VALİYE AKTARILDI

Artvin Valisi Ömer Doğanay’ın geçen yıl 18 Ekimde göreve başladı.   Artvin Faal Gazeteciler Derneği Başkanı İsmet Başar ve Yönetim Kurulu, hoş geldiniz ziyaretine giderek konuyu yeni Vali Doğanay’a aktardı.  Başar ziyaretinde, “ Sayın Valim, Artvin Faal Gazeteciler derneği Kurulduktan sonra ilk projemiz, yerel basının gelişmesi için foto muhabirliği ile metin yazarlığı ile ilgili bölüm açılması için dönemin valilerine gittik. Anlattık. Sayın Kemal Cirit’e, Sayın Muhterem İnce’ye aktardık. Ancak henüz gerçekleşmedi.  Sayın Muhterem İnce 3 aylık görev sonunda İçişleri Bakanlığı Müsteşarlığı’na atandığı için kaldı. Şimdi size aktarıyoruz. Sizden bu konuda destek ve yardım talep ediyoruz.” Dedi.

VALİ DOĞANAY ÖNERİYE TAM DESTEK VERDİ

 Vali Ömer Doğanay bunun üzerine; “ Çok güzel bir fikir ortaya atmışsınız. Kesinlikle desteklenmesi ve takip edilmesi gerekiyor. Ben bunun için gereken desteği vereceğim. Bunun takipçisi olacağım” diyerek, İl Milli Eğitim Müdürü Abdülcelil Kahveciye sürecin hızlandırılması ve takip edilmesi talimatını verdi.

 Daha  sonra Vali Ömer Doğanay 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü nedeniyle AFGAD’ı ziyaret etti. Ziyaretinde konu tekrar gündeme geldi.  Bunun mutlaka gerçekleşmesi gereken bir düşünce olduğunu burada da yineleyen Vali Doğanay’ı tesadüfen İl Milli Eğitim Müdürü Abdülcelil kahveci aramış, konuyu anında Kahveciye aktarmıştı. Mutlaka takip edilmesi talimatını yinelemişti.

 İL MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRÜ ABDULCELİL KAHVECİ VALİ ÖMER DOĞANAY’A BİLGİ VERDİ

Vali Ömer Doğanay’ın girişimleri sonuç verdi ve Artvin yerel basına önemli hizmetler sunacak bölümün açılması için Milli Eğitim Bakanlığı’ndan onay çıktı.  Onay ile ilgili İl Milli Eğitim Müdürü Abdulcelil Kahveci Vali Doğanay’ı ziyaret ederek bilgi verdi.   Kahveci, çıkan karar ile ilgili olarak Vali Ömer Doğanay’a verdiği bilgide şu ifadelere verdi; “  İlimiz Merkez Ayhan Şahenk Meslek ve Teknik Anadolu Lisesi bünyesinde Valiliğimizce teklifi yapılan gazetecilik alanı yazılı basın muhabirliği ve Foto Muhabirliği dallarının açılması Milli Eğitim Bakanlığı’nca onaylanmıştır.”

 Konuyla ilgili kısa bir açıklama yapan Vali Ömer Doğanay,” eğer bu konuda küçükte olsa katkımız olmuşsa bundan dolayı mutluluk duyarız. Artvin’e, yerel basınımıza hayırlı olsun.”dedi.

 Onayın ardından bir açıklama yapan Artvin Faal Gazeteciler Derneği Yönetim Kurulu Başkanı İsmet Başar,  Vali Ömer Doğanay’a teşekkür ederek; “ Yerel basın için örnek bir karar ilimize nasip oldu.  Yerel basının en büyük sorunu olan gazetecilik yapacak eleman sıkıntısına çözüm olacak, gerek metin yazarlığı gerek foto muhabirliği bölümünün açılması ile güzel bir gelişme sağlanmış oldu. Başta sayın valimiz olmak üzere emeği geçen herkese Milli Eğitim Bakanlığı’na teşekkür ediyoruz.”dedi.

 Vali Ömer Doğanay’ın AFGAD’ı ziyareti sonrası çıkan haberde bu konuya önemli yer ayrılmıştı. İşte o haber:

VALİ DOĞANAY'DAN AFGAD'A ZİYARET (12 Ocak 2017 Perşembe 10:32)

Vali Ömer Doğay Artvin Faal Gazeteciler Derneği’ni ziyaret etti. 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü nedeniyle gerçekleştirilen ziyarette Vali Doğanay’ı Dernek Başkanı İsmet Başar, Başkan Yardımcısı Sami Özçelik, Yönetim Kurulu Üyeleri Hatice Nur Ersöz, Erdal Bakır karşıladı.

 Vali Ömer Doğanay, gazetecilerin önemli  bir görev ifa ettiğini belirterek, “Dün Artvin Gazeteciler Cemiyeti’ni ziyaret ettim. Bugün Artvin Faal Gazeteciler Derneği’ni ziyaret ediyorum. 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Gününüzü kutluyorum. Sizler çok önemli bir görev yapıyorsunuz.” dedi

 AFGAD Başkanı İsmet Başar Dernek hakkında Vali Doğanay’a bilgi verdi, Başar, “Derneğimiz 2012 yılında kuruldu.  Her ilçeden temsilcimiz var. Etkinliklerimizi her yıl bir başka ilçede yapıyoruz. Bu yıl kutlamalarımızı Arhavi’de yaptık. Arhavi Belediyesi’ni, Artvin Hopa Ticaret Odası Başkanlığını ziyaret ettik. Bizleri ziyret etmenizden dolayı sizi teşekkür ediyoruz.”dedi.

GAZETECİLİĞİN GELECEĞİ İÇİN BU BÖLÜMÜN AÇILMASI ÇOK ÖNEMLİDİR

Vali Doğanay gazetecilerle sohbet ederek, isteklerini dinledi. Dernek Yönetim Kurulu Üyesi  Hatice Nur Ersöz, Medya sektörü ile ilgili Anadolu Meslek Lisesi’nde  medya bölümü açılması ile ilgili çalışmasını anlattı. Ersöz, “ basın sektörü Artvin’de yaklaşık 75 kişiyi istihdam ediyor. Gazeteciliğin devamı için bu bölümün açılması çok önemlidir. Gazeteciliği bilerek yapmak istiyoruz. Biz bunun için girişimde bulunduk. Dosyaları sunduk. Ancak maalesef henüz sonuca bağlayamadık. Sizden bu konuda yardım talep ediyoruz.”dedi.

 Vali Doğanay, bunun çok güzel proje olduğunu ve girişimlere devam edilmesini istedi söyledi.  Bu konu ile ilgili konuşulurken İl Milli Eğitim Müdürü Abdulcelil Kahveci arayınca konuyu anında iletti.   Anadolu Meslek Lisesi’nde medya ile ilgili bölümün açılması için yapılan çalışmaları görmek istediğini ve konuyu takip edeceğini söyledi.

“İNTERNET DİLİ MAALESEF GENÇLERİMİZİ OLUMSUZ ETKİLEDİ”

Dernek Başkanı İsmet Başar Hopa  Yoldere Çavuşlu arasında Karayollarının yaptırdığı köprünün  zemine çok yakın olduğunu ve  bunun  sele neden olacağını belirtti.  Sami Özçelik ise günümüzde internetin hızla yozlaştırdığı dilimiz üzerine bir eğitim programı olduğunu,  bunun ilimizde yapılabilmesi için Artvin Valiliğinin öncülük yapmasını isteyerek;

“Günümüzde maalesef özellikle gençlerimiz internet dili ile konuşuyor.  Direnen Kelimeler projesi ile bu konuşma kirliliğinin ortadan kaldırılması,  yöresel kelimelerin yeniden günlük konuşmaya kazandırılması ile ilgili bir projenin ilimizde başlatılması için sizden destek bekliyoruz.”dedi. Vali Doğanay, böyle toplumsal projelerin her zaman yanında olduğunu belirterek, dilin bir milletin en önemli değeri olduğunu belirterek,  projenin desteklenebileceğini söyledi.

 

 Vali Doğanay, Artvin’in gerek coğrafya, gerek kültürel bakımdan çok zengin bir il olduğunu belirtti. Artvin Faal Gazeteciler Derneği’ne teşekkür eden ve başarılar dileyen Vali Ömer Doğanay günün anısına çekinilen fotoğrafın ardından dernekten ayrıldı.

HABER: SAMİ ÖZÇELİK

 

 

 

 

Haberin etiketleri:

BASIN


Haber okunma sayısı: 20703

htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER


YAZARLAR

ARTVİN - HAVA DURUMU

ARTVIN