erhan

“ÖĞRETMENLERE VE KAMU ÇALIŞANLARINA YÖNELİK ŞİDDET NE ZAMAN SON BULACAK?”

18 Aralık 2017 Pazartesi 10:55
ogretmenlere-ve-kamu-calisanlarina-yonelik-siddet-ne-zaman-son-bulacak

“ÖĞRETMENLERE VE KAMU ÇALIŞANLARINA YÖNELİK ŞİDDET NE ZAMAN SON BULACAK?”

 “ÖĞRETMENLERE VE KAMU ÇALIŞANLARINA YÖNELİK ŞİDDET NE ZAMAN SON BULACAK?”

Türk Eğitim Sen Artvin Şube Başkanı İsrafil Bayrak yaptığı basın açıklamasında öğretmenlere ve kamu çalışanlarına yönelik şiddet olaylarını kınadı.

“Son yıllarda öğretmenlere yönelik şiddet büyük artış gösterdi. Neredeyse her gün eğitim ve bilim yuvalarımızda öğretmenler, eğitim çalışanları sözlü ya da fiziksel saldırıya uğramaktadır. Gün geliyor bir öğrenci öğretmeni bıçaklıyor, gün geliyor veliler ellerinde sopalarla öğretmenlere meydan dayağı atıyor.

Bugünlerde öğretmenimizin darp edilmesi, okul yöneticimizin öldürülmesi,  eğitim çalışanlarının diğer okullarda ve kamu kurum ve kuruluşlarında bıçaklı, sopalı saldırılar sonucu yaralanmaları, tekme ve yumruklarla dövülmeleri öğretmenlere yönelik saldırıların hız kazandığını gözler önüne sermektedir.

ÖĞRETMEN, ETKİSİZLEŞTİRİLDİ, YETKİSİZLEŞTİRİLDİ, DEĞERSİZLEŞTİRİLDİ

Öğretmene yönelik şiddeti münferit olaylar gibi göremeyiz. Çünkü öğretmenler yıllardır öğrenci ve veli şiddetine maruz kalmaktadır. Bunun nedeni de; öğretmenin etkisizleştirilmesi, değersizleştirilmesi, korunup, kollanmamasıdır. Öğretmenlerin çok maaş alıp, az çalışıyor algısı, öğretmenlerin özlük haklarının yeterince gözetilmemesi öğretmeni savunmasız hale getirmektedir. Cefakar öğretmenlerimizi hor görenler okullarda öğretmene uygulanan şiddetin bir numaralı sorumlularıdır.

“ŞİDDET UYGULAYANLARA YASAL DÜZENLEMELER YAPILMALI,  CEZALAR CAYDIRICI OLMALI”

Okullarda alınan güvenlik tedbirlerinin daha arttırılması gerekmektedir. Öğretmene yönelik şiddetin durdurulması için önlemlerin alınması elzem olmuştur. Maalesef artık eğitim çalışanları birçok kesim tarafından rahatlıkla hedef alınabilmekte ve bunlara karşı savunmasız kalmaktadır. Gelinen bu nokta, herkesin sorumluluk üstlenmesi, bu kötü gidişin durdurulması için harekete geçmesi gerektirmektedir. Bilinmeli ki öğretmenin mağduriyet yaşadığı, itilip kakıldığı, ciddiye ve dikkate alınmadığı bir ülkenin ayakta kalabilmesi de oldukça zordur.

Öğretmene atılan her tokat toplumun kalbine bir ok gibi saplanır!

Yukarıda saydığımız tüm hususlar iyi incelenmelidir. Öğretmene yönelik şiddeti önemsiz gibi görmek, bunu es geçmek önümüzdeki yıllarda okullarda şiddet olaylarının çok daha fazla artmasına zemin hazırlayacaktır. Öğretmenlere uygulanan şiddete karşı her türlü eylem ve etkinliğe dün ve bugün olduğu gibi, yarın da destek vereceğimiz bilinmelidir. Bu noktada biz eğitim sendikaları olarak öğretmenlere yönelik saldırıları protesto ediyoruz, lanetliyoruz.Eğitim camiasına geçmiş olsun diyoruz.

Buradan Yetkililere sesleniyoruz; Eğitim çalışanını sahiplenin. Öğretmenlere, Okul İdarecilerine, Eğitim Çalışanlarına uygulanan şiddeti durdurun. Onların can güvenliğini sağlayın. Öğretmene kaybettiği itibarı kazandırın.

Tekrar geçmiş olsun diyerek, hepinize saygılar sunuyorum.”

Haber: Neslihan Tatar

 

Haberin etiketleri:

TES


Haber okunma sayısı: 21631

htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER


YAZARLAR

ARTVİN - HAVA DURUMU

ARTVIN